Reklama

Liście limonki kaffir. Do czego mogą się przydać?

Limonki kaffir to jeden z charakterystycznych składników, bez których trudno sobie wyobrazić kuchnię tajską. Ale tajskie przepisy to nie jedyne zastosowanie kaffiru. Z tym składnikiem możemy eksperymentować na różne sposoby.

Limonki kaffir nazywane też papedą przypominają zwykłe limonki, ale są mniejsze i mają grubszą bardziej pomarszczoną skórkę. W kuchni tajskiej wykorzystuje się niemal wszystkie części rośliny: sok, skórkę i liście.

Sok i bardzo aromatyczną skórkę wykorzystuje się w podobny sposób jak w przypadku innych owoców cytrusowych, tym razem naprawdę uważając, by nie przesadzić z ilością. Intensywny aromat limonki kaffir może z łatwością zdominować smak dania.

Interesującym dodatkiem są także liście. W Polsce można kupić je przede wszystkim w postaci mrożonej lub suszonej. Świeże liście po usunięciu nerwu środkowego można pokroić w bardzo drobne paseczki. Można też dodać je w całości lub przekrojone na połówki (nie zjadamy ich). Suszone liście mają jedynie oddać aromat (nie zjadamy ich, podobnie jak np. liści laurowych).

Reklama

Liście limonki kaffir nadadzą daniom świeży cytrusowy aromat. Można dodawać je do dań z ryb, zup, sosów, marynat do mięs. Mają one szerokie zastosowanie w kuchni tajskiej, ale doskonale nadają się do domowych eksperymentów kulinarnych. Świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie była dodawana cytryna, a także w kompozycjach z bazylią, imbirem, chili, mlekiem kokosowym. 

Wieprzowina z liściem limonki kaffir


Składniki

  • 400 g boczku (surowego)
  • Garść liści limonki Kaffir (świeże lub suszone)
  • Łyżka sezamu
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 1 łyżeczka brązowego cukru
  • Pół łyżeczki soli
  • Szczypta chilli
  • Łyżka mąki
  • Olej do smażenia

Boczek pokrój w słupki. Liście limonki pokrój w paseczki (jeśli są suszone dodaj w całości). Do boczku dodaj sos sojowy, chili, pokrojone liście limonki, sezam i sól. Odstaw na 15 minut. Oprósz mięso mąką i smaż na rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor. Pod koniec posyp cukrem, zmniejsz ogień i delikatnie skarmelizuj cukier, uważając, by się nie przypalił. W razie potrzeby dodaj odrobinę wody. Podawaj z gotowanym ryżem.

IG

Jak prawidłowo ugotować ryż? „Nie umiesz gotować ryżu” – na takie stwierdzenie obruszy się niejeden z nas. Nie ma przecież nic prostszego! Czy aby na pewno?

Trawa cytrynowa. Czy wiesz, jak ją stosować? W kuchni wykorzystuje się głównie grubą część u nasady pędu, którą trzeba obrać jak pora, bowiem jest bardzo włóknista. Kroimy ją cieniutko bardzo ostrym nożem. Czytaj więcej!

Tajski rosół. To "zupa mocy" stosowana przez tajskie babcie. Jak ją przygotować?


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: kuchnia | kuchnia tajska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy