Reklama

Reklama

Jak skutecznie oszczędzać żywność?

Według raportu Komisji Europejskiej, my, Polacy, marnujemy ponad dwa miliony kilogramów żywności rocznie!

Najczęściej wyrzucamy pieczywo, ziemniaki, warzywa i owoce oraz wędliny. Podpowiadamy, jak mądrze gospodarować produktami żywnościowymi, by nie trafiały na śmietnik.

Nie rób zapasów


Reklama

Zanim wybierzesz się do sklepu, zrób listę zakupów. Nie rób nadmiernych zapasów żywności, która może się popsuć. Zawsze sprawdzaj na opakowaniu datę przydatności do spożycia. Sprzedawcy często liczą na nieuwagę klientów. Gdy kupisz produkt, który wkrótce przestanie być świeży, prawdopodobnie nie zdążysz go zużyć.

Nie wyrzucaj czerstwego chleba i bułek

Przyrządzaj z nich pyszne grzanki. Kromki namocz lekko w mleku i rozmąconym jajku i podsmaż na złoty kolor na oleju. Jeśli kupiłaś za dużo chleba, możesz część zamrozić. Czerstwe pieczywo możesz też zemleć w maszynce do mielenia mięsa lub zetrzeć na tarce i mieć tartą bułkę, której użyjesz do panierowania. Do pojemnika z chlebem włóż przekrojone jabłko. Chleb będzie dłużej świeży.

Do otwartego kartonu mleka lub jogurtu dodaj szczyptę soli

Produkty mleczne nie będą się tak szybko psuły. Żółty ser nie będzie pleśniał, gdy owiniesz go w szmatkę nasączoną alkoholem i umieścisz w plastikowej torebce. 

Pojemniki z zamrożoną żywnością opatruj datą

Często przeglądaj zamrażalnik, wyjmując to, co leży w nim powyżej dwóch tygodni. Pamiętaj, że w zamrażalniku na górze lodówki produkty nie powinny leżeć zamrożone dłużej niż 2-3 tygodnie.

Do przechowywania żywności używaj pojemników próżniowych

Zamknięta w nich surowa żywność, np. mięso, ryby, mogą być przechowywane przez kilka dni, natomiast przetworzona może pozostawać w pojemnikach próżniowych nawet przez kilka tygodni.

Życie na gorąco 26/2012

Dowiedz się więcej na temat: lodówka | zapasy | żywność

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje