Przejdź na stronę główną Interia.pl

Dorzuć do sałatki nieco inną zieleninę

Wiosna oferuje nam wiele zielonych smakołyków. Ze względu na prozdrowotne działanie tych majowych chwastów i ich oryginalny smak, warto je polubić i jeść.

Szukaj ich w ogródku, na łąkach i polach. Nie zbieraj ich przy drogach, miejskich nieużytkach, terenach przemysłowych. Lebiodkę uprawiaj w doniczce, zaś pozostałe chwasty możesz zbierać na terenach czystych ekologicznie. Młode liście chrzanu mają podobne działanie, jak korzeń. Naukowcy badają dziś jego działanie antynowotworowe. Z krwawnika przygotujesz doskonały oczyszczający koktajl. Wystarczy wrzucić do wolnoobrotowej sokowirówki kilka listków krwawnika, dodać inne ulubione warzywa lub owoce - i odtruwający napój gotowy.

Lebiodka

Reklama

To ziele jest naszym polskim oregano. Lebiodkę można dodawać do rozmaitych potraw i dusić na maśle. Świeże listki dostarczą nam wit. C, złagodzą dolegliwości żołądkowe, działają też moczopędnie.

Bluszczyk Kurdybanek

Równie skuteczny jest suszony, jak i świeży. Pomoże oczyścić drogi żółciowe, działa delikatnie moczopędnie, wspiera wydzielanie soków trawiennych żołądka. Świeże listki można dodawać do surówek, zup, sosów i mięs (zastąpi bazylię i tymianek).

Krwawnik

Stymuluje wydzielanie żółci, likwiduje wzdęcia. Można nim przyprawiać zupy i sosy. Wyrazisty słonogorzki smak urozmaici potrawy z kaszy. Dodaj kilka liści do koktajlu z zielonych warzyw.

Liście chrzanu

Młode liście mają ostry smak, można je dodawać do sałatek z jajkiem, łączyć z różnymi gatunkami sałat, kiełkami lub przyrządzać jak szpinak. Tak jak korzeń działają przeciwzapalnie, bakterio- i wirusobójczo, dostarczą witamin.

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje