Reklama

Reklama

Wielkie grillowanie z batatami

Kuchnia południowych sanów obfituje w przepisy na sałatki i przystawki do dań z grilla.

To, co my nazywamy spotkaniem przy grillu, mieszkańcy Karoliny Północnej określają mianem “cookout". W tym stanie, położonym na południowo-wschodnim wybrzeżu USA, grillowanie jest wydarzeniem towarzyskim.

Reklama

Pogoda często sprzyja imprezom przy grillu, dlatego trudno się dziwić, że tutejsi miłośnicy dobrej kuchni tak chętnie przygotowują posiłki pod gołym niebem. Warzywa podawane prosto z rusztu są aromatyczne i świeże. Kurczak i inne mięsa skwierczą smakowicie, pikantne sosy i pożywne przystawki zachęcają, aby się częstować.

Dania z batatów są obowiązkową pozycja w menu. W Karolinie Północnej nie może się bez nich odbyć żaden grill. Aromatyczne, słodkawe bulwy są typowe dla tutejszej, regionalnej kuchni. Mieszkańcy Karoliny Północnej cieszą się dobrym jedzeniem z ujmującą bezpośredniością. Zachęcamy do wypróbowania naszych przepisów z batatów. Warto zaprzyjaźnić się z tym fascynującym warzywem akurat teraz, przed rozpoczynającym się sezonem grillowym.

Czym właściwie są bataty?

Angielska nazwa sweet potatoes wskazywałaby na ich pokrewieństwo z ziemniakami, ale tak naprawdę sa to warzywa korzeniowe, takie jak marchew. Pochodzą z Ameryki. Tubylcza ludność znała je na długo przed przybyciem pierwszych osadników z Europy na kontynent amerykański. Dzis Karolina Północna jest jednym z największych producentów batatów. Niemal co druga bulwa zbierana z amerykańskich pól pochodzi z Karoliny Północnej.

Słodki smak batatów jest efektem bardzo powolnego procesu przekształcania się skrobi w cukier, który rozpoczyna się w momencie zbioru zbioru bulw z pola. Bataty są doskonałym źródłem beta-karotenu, czyli witaminy A. Jedna porcja (100 g) zawiera jej tyle, co osiem porcji brokułów. W batatach znajdziemy również błonnik, witaminy B6 i E, potas i magnez. Nie zawierają one natomiast tłuszczu ani cholesterolu, a ich niskokaloryczność (86 kcal w 100 g) sprawia, że są pysznym składnikiem każdej diety.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje