Reklama

Sycące zupy na chłodne dni

Tradycyjna polska kuchnia aż kipi od przepisów na pyszne, rozgrzewające zupy.

Piwna z grzankami

Składniki na 4-5 porcji: 3 żółtka, 8-10 dag cukru, 1/4 litra gęstej, niezbyt kwaśnej śmietany, 3/4 litra jasnego piwa, 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu, 3-4 goździki, 1/2 długiej białej bułki, np. wrocławskiej lub groszek ptysiowy

Przygotowanie:

1. Do miseczki włóż żółtka, dodaj cukier i utrzyj mikserem lub drewnianą pałką na jasną, puszystą masę. Następnie stopniowo dolewaj do niej śmietanę, nie przerywając przy tym ucierania.

2. Powstałą masę przelej do garnka i postaw na małym ogniu. Powoli wlewaj piwo, cały czas mieszając. Następnie dodaj goździki oraz cynamon. Podgrzewaj, wciąż mieszając, aż zupa piwna zacznie gęstnieć.

Reklama

3. Bułkę pokrój w kostkę i zrumień na suchej patelni lub podpiecz 10-15 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 120° C.

4. Gotową zupę piwną rozlej do niewielkich miseczek, posyp grzankami z jasnego pieczywa lub groszkiem ptysiowym i natychmiast podawaj.

Przygotowanie: 35 minut

Porcja: 290 kilokalorii

Fasolowa

Składniki na 6 porcji: 40 dag mieszanej fasoli, włoszczyzna, cebula, 6 ziemniaków, 30 dag kiełbasy lub 20 dag wędzonego boczku, 25 dag żeberek wieprzowych (świeżych lub wędzonych), listek laurowy, po kilka ziaren jałowca, czarnego pieprzu i ziela angielskiego, suszony grzybek (podgrzybek lub prawdziwek), łyżeczka majeranku, sól, pieprz, ostra papryka, 4 łyżki gotowanej soczewicy

Przygotowanie:

1. Fasolę namocz w garnku z zimną wodą, najlepiej całą noc. Następnie ugotuj ją w tej samej wodzie, w której się moczyła. Jeśli chcesz, by fasola nie powodowała wzdęć i wiatrów, pierwszą wodę z gotowania fasoli odlej.

2. Włoszczyznę oraz ziemniaki obierz i umyj. Ziemniaki pokrój w drobną kostkę, włoszczyznę i cebulę na mniejsze kawałki. Kiełbasę pokrój w talarki a boczek w grubą kostkę i przesmaż na patelni.

3. Żeberka umyj, oczyść, włóż do dużego garnka, zalej 3-4 l wody, dodaj listek laurowy, ziarna jałowca, pieprzu oraz ziele angielskie i zagotuj. Do wywaru włóż warzywa z włoszczyzny i gotuj aż będą miękkie. Następnie dodaj ziemniaki, cebulę i suszonego grzybka do smaku. Gdy ziemniaki zmiękną dodaj ugotowaną fasolę, podsmażoną kiełbasę lub boczek, majeranek oraz gotowaną soczewicę. Dopraw do smaku solą, pieprzem i ostrą papryką.

4. Gorącą zupę przelej do miseczek. Przed podaniem udekoruj ją posiekaną świeżą natką pietruszki.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 60 minut

Porcja: 400 kilokalorii

Pożywna pomidorowa

Składniki na 5 porcji: 30 dag piersi z kurczaka, 2 parówki, średnia cebula, 2 marchewki, pietruszka, 30 dag ziemniaków, 2 ząbki czosnku, łyżeczka koncentratu pomidorowego, płaska łyżeczka cukru, puszka pomidorów krojonych w kostkę, 3 łyżki masła, listek laurowy, po kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego, sól, pieprz, świeże lub suszone listki tymianku do dekoracji

Przygotowanie:

1. Mięso umyj, osusz i pokrój w kostkę. Z parówek usuń celofan i pokrój je w plasterki. Cebulę obierz i posiekaj w kostkę. Pozostałe warzywa obierz i umyj. Marchewki i pietruszkę zetrzyj na tarce, zaś ziemniaki pokrój w kostkę.

2. Na patelni rozgrzej masło, włóż mięso i parówki, przesmaż krótko. Następnie przełóż je do miseczki i na tej samej patelni smaż chwilę startą marchewkę, pietruszkę oraz cebulę. W razie potrzeby dodaj odrobinę oleju. Pod koniec dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę i smaż wszystko jeszcze minutę (zbyt długo smażony czosnek staje się gorzki).

3. Do garnka przełóż usmażone mięso, parówki, warzywa oraz ziemniaki pokrojone w kostkę. Dodaj pomidory z puszki, łyżeczkę koncentratu pomidorowego, listek laurowy, po kilka ziarenek pieprzu oraz ziela angielskiego. Zalej wszystko 1 i 1/2 litra wody i gotuj, aż ziemniaki będą miękkie. Dopraw do smaku solą, pieprzem oraz cukrem.

4. Zupę podawaj w miseczkach, udekorowaną listkami świeżego lub suszonego tymianku.

Przygotowanie: 60 minut

Porcja: 380 kilokalorii

Flaczki z pulpetami

Składniki na 10 porcji: 1 kg flaków, 1/2 kg mielonego mięsa drobiowego, jajko, 10 dag selera, średnia marchewka, 3 l bulionu wołowego, 2 łyżki majeranku, łyżeczka słodkiej papryki w proszku, szczypta gałki muszkatołowej, listek laurowy, po kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego, 1/2 łyżeczki ostrej papryki, 2 łyżki masła, 2 łyżki mąki, sól, pieprz

Przygotowanie:

1. Surowe flaki opłucz w ciepłej wodzie, a następnie mocz je godzinę (lub dłużej) w zimnej wodzie. Po upływie tego czasu przełóż je do garnka, zalej zimną wodą i gotuj ok. 5 minut od chwili, gdy woda zacznie wrzeć. Odlej wywar, ponownie zalej wodą i gotuj 15 min. Jeszcze raz odcedź. Dzięki tym zabiegom flaki stracą przykry zapach.

2. Bulion wlej do garnka i zagotuj na małym ogniu. Dodaj do niego pokrojone flaki, warzywa, listek laurowy, pieprz ziarnisty oraz ziele angielskie. Gotuj, aż flaki będą miękkie.

3. Przygotuj pulpety. Mielone mięso wymieszaj z jajkiem, dopraw solą i pieprzem. Wilgotnymi dłońmi formuj okrągłe pulpeciki i wkładaj je do ugotowanego wywaru z flakami. Dodaj szczyptę gałki muszkatołowej, paprykę słodką i ostrą, majeranek oraz sól, pieprz do smaku i gotuj jeszcze 10-15 minut.

4. Na patelni rozgrzej masło, dodaj 2 łyżki mąki. Gdy zasmażka się zrumieni, dodaj szklankę ostudzonego wywaru z flaków, dokładnie wymieszaj, dodaj do zupy i zagotuj. Flaczki podawaj ze świeżym pieczywem.

Przygotowanie: 180 minut

Porcja: 390 kilokalorii

Świat i Ludzie 44/2011

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy