Reklama

Smaki lata: złote kurki

Możesz się nimi delektować aż do jesieni, ale właśnie teraz są najlepsze. Cenimy je przede wszystkim za wyborny smak i aromat.

Najpopularniejszą potrawą z kurkami jest jajecznica na maśle z dużą ilością tych właśnie grzybów. Chętnie jadamy je także ze śmietaną, jako dodatek do makaronu. Warto sięgać po kurki, bo są niezwykle aromatyczne i smaczne. Nawet na oficjalnych przyjęciach możesz podać dania z nimi, bo dzięki pięknej pomarańczowej barwie, będą ozdobą każdego stołu.

Kolor zawdzięczają dużej ilości karotenu, który poprawia koloryt naszej skóry. Bogactwo kurek w naszych lasach, sprawia, że ich cena jest  dość niska, możesz więc kupić większą ilość i zamarynować lub zamrozić, żeby w zimie móc cieszyć się ich smakiem. Przedstawiamy ciekawe pomysły na przygotowanie kurek, dzięki którym staną się one Twoimi ulubionymi grzybami!

Reklama

MLS

Kurki w zalewie

Składniki na 5 słoiczków: 1 kg kurek, 5-6 goździków, łyżeczka mielonego cynamonu, 8 ziarenek ziela angielskiego, 3 listki laurowe, łyżeczka gorczycy, łyżeczka soli, łyżka cukru, po 200 ml octu winnego i czerwonego wytrawnego wina, 250 ml wody.

Przygotowanie: Oczyszczone i przebrane kurki wrzuć na 3 minuty do osolonego wrzątku. Odcedź i przelej zimną wodą. Zblanszowane grzyby gotuj w lekko osolonym wrzątku przez kolejnych 20 minut. Ponownie odcedź, opłucz zimną wodą, osusz i ułóż w wyparzonych wcześniej słoikach.

Przygotuj zalewę: Wodę z przyprawami, solą i cukrem gotuj ok. 10 minut pod przykryciem. Wlej ocet i wino, zagotuj. Jeszcze gorącą zalewę wlej do słoików z kurkami i mocno je zakręć. Nagrzej piekarnik do temperatury 100 st. C. i wstaw do niego słoiczki. Pasteryzuj w ten sposób 15-20 minut. Możesz pasteryzować również w gorącej wodzie.

Pikantne babeczki z kurkami

Składniki na 4 porcje: 40 dag kurek, 3/4 szkl. śmietany 30 proc., 5 jajek, 1 cebula, 2 łyżki siekanej natki pietruszki, 2 łyżki masła, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, kilka listków sałaty, 2 pomidory. Sos: 1 łyżka soku z cytryny, 3 łyżki oliwy , łyżeczka musztardy.

Przygotowanie: Do słoiczka wlej sok z cytryny, oliwę, dodaj musztardę, sól i pieprz. Zakręć słoiczek i potrząśnij nim kilkanaście razy. Odstaw do lodówki. Posiekaj cebulę i zeszklij na maśle, dodaj oczyszczone i umyte kurki, przesmaż ok. 15 min., przypraw delikatnie. Śmietanę wymieszaj z jajkami, dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Foremki do mufinek nasmaruj masłem. Wlej śmietanę wymieszaną z kurkami, posyp natką pietruszki. Piecz w kąpieli wodnej w nagrzanym do 200 st. C. piekarniku przez 10-15 min (do ścięcia jajek). Podawaj na liściach sałaty z pomidorami, polane przygotowanym wcześniej sosem winegret.

Grzybowe lasagne

Składniki na 4 porcje: dag masła, 5 dag mąki tortowej, 500 ml mleka, sól, 1 cebula, 2 gałązki selera naciowego, 2 łyżki oliwy z oliwek, 50 dag mieszanki grzybów (kurki, podgrzybki, pieczarki), 20 dag słoniny, 20 dag makaronu lasagne, 20 dag sera żółtego.

Przygotowanie: Z masła i mąki przygotuj jasną zasmażkę. Stopniowo dolewaj do niej mleko i dokładnie ubijaj. Posól i gotuj, aż będzie dość gęsta. Oczyść cebulę i seler, drobno pokrój i podsmaż na oliwie z oliwek. Dodaj oczyszczone, pokrojone w małe kawałki grzyby. Posól je, popieprz i duś przez chwilę. Grzyby przełóż do misy, a na patelni obsmaż plasterki słoniny.

Na dno brytfanny wlej troszkę zasmażki. Połóż na niej część lasagne, rozłóż na niej trochę grzybów, słoniny i sera. Czynność powtarzaj aż do zużycia wszystkich składników. Ostatnią warstwę powinny tworzyć lasagne pokryte beszamelem i resztą sera. l Lasagne zapiekaj przez ok. 40 minut w piekarniku rozgrzanym na 170 st. C.

Zupa-krem z kurek

Składniki na 4 porcje: kostka bulionu grzybowego, kostka bulionu warzywnego, 40 dag oczyszczonych kurek, 1 duża cebula, 1 łyżka masła, 0,5 szklanki śmietany 18 proc., łyżka mąki ziemniaczanej, 2 żółtka, świeży koperek, gałka muszkatołowa, suszony tymianek, biały pieprz.

Przygotowanie: Grube plastry cebuli uduś na łyżce masła. Dodaj pokrojone kurki, duś 15 minut podlewając wodą. Do garnka wlej 1 l wody, zagotuj, dodaj kostki bulionowe oraz kurki z cebulą. Dopraw gałką, łyżeczką tymianku i pieprzem. Zagotuj, kilka kurek odłóż do dekoracji, resztę zmiksuj na krem.

Połowę śmietany zmiksuj z mąką, wlej do zupy, zagotuj mieszając. Resztę śmietany zmiksuj z żółtkami. Dolej powoli 2-3 chochelki gorącej zupy. Całość przelej do garnka z zupą. Włóż odłożone grzyby. Podawaj z groszkiem ptysiowym.


Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: jajecznica | kurki | grzyby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy