Reklama

Kuchnia śródziemnomorska. Dla zdrowia i urody

Mała ilość tłuszczów, dużo warzyw i ryb - to główne zalety kuchni śródziemnomorskiej, uważanej za jedną z najzdrowszych.

Najpopularniejsze kuchnie tego obszaru to włoska, grecka i hiszpańska.

Dieta bogata w oliwę (tłuszcze nienasycone), ryby (kwasy omega-3), warzywa, owoce i świeże zioła (witaminy, przeciwutleniacze, błonnik) korzystnie wpływa na zdrowie, zwłaszcza układ krwionośny, chroni także przed nowotworami. To także dieta, która korzystnie wpływa na sylwetkę.

Czerwone mięso, sól, ciężkie tłuszcze - podstawa polskiej kuchni, zastąpione sałatami, makaronami z lekkimi sosami na bazie pomidorów lub przyrządzanego samemu pesto z produktów dojrzewających w pełnym słońcu, czyli przysmakami kuchni śródziemnomorskiej, znacznie lepiej wpłyną na kondycję naszego organizmu.

Reklama

Badania wykazują, że podstawowe składniki kuchni tego regionu: ryby, owoce morza, warzywa, oliwa zyskują szczególne właściwości dopiero po ich połączeniu.

Oliwa

Oliwa nazywana bywa śródziemnomorskim eliksirem długowieczności i zdrowia.

Najbardziej wartościowa jest z pierwszego tłoczenia dojrzałych owoców na zimno, tzw. extra virigin. Zawiera duże ilości kwasu oleinowego, witamin A, E, D oraz K. Jej zalety znane są od starożytności - spowalnia procesy starzenia, pozytywnie wpływa na wzrost kości u dzieci, zapobiega tworzeniu wolnych rodników, obniża poziom złego cholesterolu, pozytywnie wpływając na dobry.

Oliwa z pierwszego tłoczenia zachowuje wszystkie cenne dla organizmu składniki odżywcze oliwek. Niefiltrowana oliwa extra virigin jest naturalnie mętna i ma zielonkawy kolor. Jest składnikiem sosów sałatkowych, m.in. vinegrette, stosujemy ją do skrapiania zup, makaronów, chleba.

Oliwy nie należy używać do głębokiego lub długiego smażenia, ma niską temperaturę dymienia.

Makaron

Przeciętny Włoch zjada ok. 30 kg makaronu rocznie, Polak ok. 4 kg. A warto go jeść pod warunkiem, że wybierzemy dobry, czyli z twardej pszenicy durum i pełnego ziarna, jest mniej kaloryczny od tradycyjnego makaronu jajecznego.

Najlepsze są makarony z semoliny (mąka wyprodukowana z pszenicy durum). W przeciwieństwie do makaronu typu polskiego, który łatwo się rozgotowuje, twarde włoskie makarony gotowane al dente dają na dłużej uczucie sytości. Makaron pełnoziarnisty ma w sobie dodatkowo witaminy i minerały, których pozbawione są makarony z białej mąki.

Wbrew obiegowej opinii, sam makaron nie jest kaloryczny.

Ryby i owoce morza

Ryby to samo zdrowie, zawierają białka, witaminy (A, D oraz z grupy B), wapń, żelazo i jod, a także kwasy omega-3 (EPA i DHA) sprzyjające wzmocnieniu odporności. Regularnie spożywane zapobiegają nadciśnieniu, miażdżycy, chorobom układu krążenia.

Mieszkańcy Grenlandii i Japończycy prawie nie zapadają na choroby serca, chronią ich kwasy omega-3, które we krwi obniżają poziom złego cholesterolu i trójglicerydów. Działają przeciwnowotworowo oraz przeciwzawałowo, łagodzą objawy astmy, poprawiają pamięć i koncentrację.

Owoce morza od wieków uznawane za afrodyzjaki, głównie za sprawą mikroelementów, które czerpią z morza.

Warto je włączyć do swojego menu przede wszystkim dlatego, że są źródłem wartościowego białka, kwasów omega-3, które stanowią budulec tkanki mózgowej, biorą udział w produkcji hormonów, spowalniają procesy starzenia i zapewniają prawidłową pracę serca.

Frutti di mare to bogate źródło witamin B12 i PP oraz jodu odpowiadającego za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Pomidory i spółka

Świeże warzywa to podstawowy składnik potraw kuchni śródziemnomorskiej. Pomidory stanowiące bazę dla niskokalorycznych sosów do past, pizzy i ryb i owoców morza używane są w kuchni śródziemnomorskiej pod różnymi postaciami: całe, jako przecier, sok, suszone, grillowane, wędzone, kiszone.

Obok pomidorów ważne miejsce zajmują brokuły, bakłażany, pory, karczochy, papryka, szparagi, jarmuż, fasola - bogactwo witamin i składników mineralnych.

Zioła

Poprawiają trawienie, pobudzają kubki smakowe i węch, poprawiają smak potraw, przedłużają świeżość potraw, a także sprzyjają zdrowiu i urodzie - zioła, najlepiej świeże. Bez nich kuchnia śródziemnomorska nie istnieje.

Silnie aromatyczna bazylia działająca dobrze na układ trawienny, ale także kondycję włosów i paznokci, idealnie podkreśla smak pomidorów i sosów przygotowanych na ich bazie; działający bakteriobójczo czosnek, estargon, kapary, koper włoski, liść laurowy, oregano, rozmaryn.

Wino

Kuchnia śródziemnomorska to także wino. Kieliszek tego trunku dziennie poprawia trawienie, pobudza krążenie, korzystnie wpływa na serce, zapobiega zlepianiu płytek krwi, czyli zakrzepom.

Tak jednak działa wyłącznie czerwone wytrawne, im słodsze tym mniej przeciwutleniaczy, a to one chronią przed nowotworami, chorobami serca i spowalniają procesy starzenia.

Oto dwa przepisy Rafała Kosowskiego, szefa kuchni warszawskiej restauracji Punta Prima, która specjalizuje się w kuchni śródziemnomorskiej:

Dorada

Składniki:
- ok. 400g dorady
- 25 g masła
- 1 gałązka świeżego rozmarynu
- 1 gałązka świeżego tymianku
- 1 ząbek czosnek
- 1 cząstka cytryny
- 600g soli morskiej
- 1 białko jaja

Rybę oczyszczamy, a następnie doprawiamy solą, pieprzem, posiekanym czosnkiem oraz tymiankiem. Do tak przygotowanej ryby wkładamy masło rozmaryn i cytrynę. Następnie białko ubijamy na sztywną pianę, łączymy z nią sól morską. Tak przygotowaną masę wykładamy na rybę ułożoną na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 200 st.C przez 15 minut.

Po upieczeniu przekładamy rybę na talerz. Skorupkę z soli usuwamy tuż przed podaniem. Tak przygotowana ryba świetnie komponuje się z grillowanymi warzywami.

Krem brulee

Składniki na 6 porcji:
- 800 ml śmietanki 36%
- 200 ml mleka
- 80 g cukru
- 1 laska wanilii
- 250 g żółtek

Śmietankę z cukrem i pestkami z laski wanilii zagotować, a następnie odstawić do wystygnięcia.

Po wystygnięciu dodać żółtka jaj i delikatnie wymieszać łyżką. Gdy wszystko połączymy, rozlać do małych naczynek o pojemności ok. 200 ml i piec w kąpieli wodnej w temp. ok. 130 st. C przez 25 minut.

Tak przygotowany krem brulee posypujemy cukrem trzcinowym i zapiekamy palnikiem gazowym.

Zapraszamy do zmierzenia się z kolejnymi przepisami kuchni śródziemnomorskiej na Smaker.pl. Weź udział w konkursie z cennymi nagrodami od restauracji Punta Prima - sprawdź >>


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: kuchnia śródziemnomorska | pomidory | makaron | bazylia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy