Reklama

Kolorowe chłodniki

​Do przygotowania orzeźwiającej zupy nadaje się praktycznie każde warzywo lub owoc, a teraz jest ich najwięcej. Za chłodnikami przemawia również fakt, że ich zrobienie nie zajmuje wiele czasu. Więc... do dzieła!

Chłodniki, jak zresztą wszystkie zupy, świetnie uzupełniają płyny w organizmie, wzmacniają nas i uodporniają. Np. botwinka jest doskonałym źródłem witamin A, C, PP, B1 i B2, a także licznych minerałów, m.in. fosforu, sodu, wapnia i żelaza. Zupy na jogurcie (lub maślance) są także dobrym źródłem zdrowego białka.

Chłodnik może być gęsty - warzywny, albo lekki - owocowy. Ale tajemnica każdego tkwi w niskiej temperaturze podania. Najlepiej więc tego typu zupy przygotować rano i wstawić do lodówki, a w porze obiadowej chłodnik będzie wręcz idealny. Jeżeli jednak nie zdąży się porządnie schłodzić, dodaj do niego odrobinę pokruszonych kostek lodu. No i oczywiście podawaj na zimnych talerzach.

Reklama

Zielony: ogórkowy

Składniki (8 porcji): 2 łyżki bulionu instant, 80 dag ogórków wężowych, 2 łyżki soku z cytryny, 15 dag jogurtu naturalnego, 15 dag gęstej kwaśnej śmietany, sól, biały pieprz, gałka muszkatołowa, pęczek rzodkiewki, 25 dag mrożonych krewetek koktajlowych (niekoniecznie), koperek do dekoracji

Przygotowanie: Zagotuj 1/2 l wody, dosyp bulion i ponownie zagotuj. Ostudź. Wyszoruj ogórki, połowę jednego odłóż, resztę zetrzyj na tarce lub drobno pokrój, a następnie zmiksuj. Wymieszaj z ostudzonym bulionem, śmietaną i jogurtem. Przypraw sokiem z cytryny, solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Mocno schłódź. Rzodkiewki pozbaw zielonych liści, porządnie wyszoruj i pokrój w słupki. 3/4 wymieszaj z zupą. Gdy przygotowujesz chłodnik z krewetkami, ułóż podgotowane owoce morza na sicie i przelej wrzątkiem. Odsącz. Zimny chłodnik przelej do wazy, dodaj krewetki. Posyp resztą rzodkiewek oraz odłożonym, pokrojonym w kosteczkę ogórkiem. Zupa jest doskonała z chrupkim pieczywem lub młodymi ziemniakami z wody. 

Miętowy: z awokado

Składniki (4 porcje): 1 ogórek, żółta papryka, dymka, awokado, 2 ząbki czosnku, łyżka liści mięty, 250 g jogurtu, 3 łyżki oliwy, 2 łyżki octu winnego, łyżeczka tabasco, sól, pieprz, 2 łyżki szczypiorku

Przygotowanie: Ogórek obierz i przekrój wzdłuż. Wypestkuj go za pomocą łyżki. Paprykę i dymkę oczyść. Przekrój awokado na pół i usuń pestkę. Wyjmij miąższ. Ogórek, paprykę i awokado pokrój w kawałki, a dymkę posiekaj. Wszystko wsyp do miksera.

Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek oraz posiekaną miętę. Zmiksuj. Dodaj jogurt, oliwę, ocet i tabasco. Miksuj dalej, aż powstanie gładki krem. Dopraw solą i pieprzem. Wstaw do lodówki. Przed podaniem posyp posiekanym szczypiorkiem.

Różowy: z buraków

Składniki (4 porcje): 2 buraki, sól, 500 g kwaśnej śmietany, 2 łyżki mąki pszennej, ogórek, pęczek rzodkiewek, 2 dymki l posiekany koperek, zalewa z ogórków konserwowych (wg potrzeby), do smaku: pieprz czarny, cukier, jajka na twardo

Przygotowanie: Obierz buraki, zetrzyj na dużych oczkach i wrzuć do garnka. Zalej wodą, posól i gotuj przez ok. 30 minut. Wymieszaj mąkę w kwaśnej śmietanie i dodaj do zupy. Gotuj jeszcze ok. 5 minut. Potem odstaw garnek i poczekaj, aż wystygnie. Obierz ogórek i rzodkiewki, a dymkę oczyść. Pokrój wszystko drobno i razem z koperkiem dodaj do garnka. Dopraw zupę zalewą z ogórków, solą i pieprzem, ew. cukrem. Zupę podawaj z kawałkiem ugotowanego na twardo jajka.

Pomarańczowy: paprykowy

Składniki (4 porcje): 3 duże mięsiste żółte papryki, 1 papryka czerwona, 2 pomidory, cebula, 2 łyżki oliwy, 500 ml bulionu warzywnego, do smaku: sól, pieprz, do ozdoby: natka, ewentualnie grzanki

Przygotowanie: Cebulę drobno posiekaj. Na głębokiej patelni rozgrzej oliwę i podsmaż cebulę na złoty kolor. Papryki i pomidory porządnie wyszoruj, rozetnij, usuń gniazda nasienne. Miąższ pokrój w drobną kostkę. Odłóż 2 łyżki. Pozostałą paprykę zmieszaj z cząstkami pomidorów, dodaj do cebuli i chwilę razem duś. Warzywa zalej bulionem i gotuj 15 min.

Dopraw solą i pieprzem. Odstaw do schłodzenia. Gdy zupa będzie chłodna, zmiksuj na gładki krem. Jeszcze raz dopraw. Tuż przed podaniem posyp odłożoną papryką i udekoruj natką. Chłodnik możesz podać np. z grzankami z bułki.

Czerwony: pomidorowy

Składniki (4 porcje): po strąku papryki zielonej, czerwonej i żółtej, świeży ogórek, biała cebula, 50 dag dojrzałych pomidorów, 4 szklanki soku pomidorowego, chili l 2 ząbki czosnku, 2 łyżki białego octu winnego, 2 łyżki oliwy, szczypta cukru, sól, pieprz

Przygotowanie: Pomidory sparz, obierz ze skórki drobno pokrój. Resztę warzyw obierz, oczyść i posiekaj lub zetrzyj na tarce (8 łyżek odłóż). Do warzyw wlej sok pomidorowy, zmiksuj, dopraw octem, solą, pieprzem i cukrem. Wstaw do lodówki przynajmniej na godzinę. Przed podaniem dodaj do zupy odłożone warzywa.

Fioletowy: z jagód i truskawek

Składniki (4 porcje): 300 g truskawek, 100 g jagód, 400 ml jogurtu naturalnego, 2 łyżki miodu, 100 g gęstej kwaśnej śmietany, garść migdałów do przybrania, ewentualnie cukier do smaku

Przygotowanie: Truskawki przebierz i dokładnie umyj pod bieżącą wodą. To samo zrób z jagodami. Owoce połącz. Połowę porcji owoców zmiksuj na gładko. Dodaj jogurt i miód. Jeszcze chwilę miksuj na najwyższych obrotach. Pokrój pozostałe truskawki na małe kawałki.

Odłóż osiem łyżek gęstej śmietany. Pozostałą śmietanę dodaj do chłodnika i dobrze wymieszaj. Gdyby zupa była za mało słodka, dodaj cukier. Migdały sparz, zdejmij skórkę i drobno posiekaj lub pokrój. Możesz też zetrzeć na grubej tarce albo użyć płatków. Rozlej zupę do talerzy. Do każdej porcji dodaj pokrojone truskawki i po dwie łyżki śmietany. Tuż przed podaniem chłodnik posyp migdałami.


Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: chłodnik | zupa | kuchnia | warzywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy