Przejdź na stronę główną Interia.pl

Herbata – jej rodzaje i przechowywanie

Dla wielu z nas nie ma wspanialszego napoju niż herbata. Warto jednak wiedzieć, spośród jakich rodzajów możemy wybrać te dla siebie i jak ją przechowywać.

W kilku kolorach

Reklama

Herbata czarna. To najpopularniejszy rodzaj herbaty, sprowadzonej do Europy z Indii. Jest to herbata, która po wysuszeniu liści poddawana jest procesowi fermentacji, co sprawia, że liście ciemnieją, a napar ma kolor ciemnej purpury. Herbatę czarną parzymy około 5 minut.

Herbata zielona. To najstarszy napój świata, pochodzący z Chin. Liści herbaty po zebraniu nie poddaje się fermentacji. Herbatę zieloną należy zalewać wodą o temp. 60-80°C. Można ją parzyć kilkakrotnie, ale parzenie powinno trwać nie dłużej niż 3 minuty. Najwartościowsze jest drugie parzenie. Herbata ma właściwosci oczyszczające.

Herbata biała. To najdroższa spośród herbat, jej cena dochodzi nawet do 70 zł za 100 gramów. Jest to herbata z młodych listków zbieranych o świcie. Powinna być zalewana wodą o temp. 85°C i parzona 5-7 minut.

Herbata czerwona. Uprawiana jest w Chinach w prowincji Junnan. Poddawana dodatkowej fermentacji, może być przechowywana przez 50 lat. Napój ma właściwości odchudzające (spala tłuszcz). Parzy się ją wrzątkiem przez 5 minut, można ją parzyć kilkakrotnie.

Przechowywanie


Jeśli jesteśmy smakoszami, lepiej wybrać herbatę sypką, a nie tę w saszetkach. Lepiej też wybierać herbatę bez dodatków smakowych, a jeśli właśnie taką lubimy, to szukajmy dodatków naturalnych.

Herbatę czarna najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, a herbatę białą i zieloną możemy trzymać w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Herbata jest produktem higroskopijnym - łatwo wchłania wilgoć i zapachy. Powinniśmy więc przechowywać ją w osobnej szafce, tam, gdzie nie ma przypraw i kawy. Najlepiej wsypać ja do torebki foliowej ze szczelnym zamknięciem i włożyć do metalowej puszki z wieczkiem. Może też być przechowywana w szklanym naczyniu.

Życie na gorąco 17/2012

Dowiedz się więcej na temat: herbata | zielona herbata | odchudzanie

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje