Reklama

Reklama

Biznes dla mamy

Jeśli dopiero urodziłaś dziecko i martwisz się o nadmiar wolnego czasu, pora z tym skończyć. Gdy rozpiera cię energia i chęć do działania, w takim czasie masz szansę i znakomitą możliwość na rozwinięcie własnej działalności. Podpowiemy, jaki biznes możesz rozpocząć, by mieć czas zarówno na pracę jak i rodzinę.

Dzięki ciągłości pracy nie wybijesz się z rytmu życia, jakie prowadziłaś do tej pory. Ciągłe trzymanie ręki na pulsie swojej, na początku małej firmy, pozwoli ci nabrać pewności w działaniu i podejmowaniu decyzji. Taka umiejętność na pewno przyda się także w innych dziedzinach życia.

Kopalnia pomysłów

Reklama

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję założenia własnej firmy, zastanów się dokładnie, jaka branża będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia. Pamiętaj, by nie dać pochłonąć się karierze, podczas gdy dopiero co twoja rodzina się powiększyła. Dlatego unikaj pracochłonnych zadań i postaw na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Możesz oczywiście sama zrobić rekonesans i ocenić, co będzie najlepszym dla ciebie rozwiązaniem.

Jeśli jednak nie masz dosyć pewności, by zawierzyć swojemu instynktowi i umiejętnościom, zwróć się do oddziału Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Tam na pewno dowiesz się, jaki rodzaj działalności biznesowej sprawdza się najlepiej na twoim terenie, a także ile i jakich firm już tam funkcjonuje. Jeśli jesteś zainteresowana pozyskaniem dotacji na założenie swojej działalności, tam uzyskasz wskazówki i odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Młoda mama-przedszkolanka

Będąc świeżo upieczoną mamą, na głowie masz ogrom nowych obowiązków. Zapewne zdarzają się chwile, kiedy chciałabyś znaleźć opiekunkę dla swojego dziecka. Niestety, nie jest to takie proste. Trudno trafić na nianię, która spełniałaby wszystkie twoje wymagania. I nie chodzi tu o wygórowane warunki, ale o dobro twojego dziecka. Powierzenie opieki nad swoim maleństwem nieznajomej osobie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Gdy długo nie możesz znaleźć kogoś odpowiedniego, sama załóż klub malucha dla dzieci w wieku 1-4 lata. Może on mieścić się u ciebie w domu lub wynajętym lokalu, oczywiście przystosowanym odpowiednio dla małych dzieci. By wszystkie warunki były spełnione wzorowo, konieczne jest, byś zwróciła się do Stacji sanitarno- epidemiologicznej z prośbą o wskazanie wymogów dla takiej placówki wraz z wskazaniem podstawy prawnej.

To samo dotyczy także wymogów przeciwpożarowych. Dlatego także należy udać się do komendanta powiatowej lub miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w celu uzyskania dokładnych wytycznych. Dopiero informacje z tak wiarygodnych źródeł, możesz wykorzystać z pełną świadomością ich prawdziwości.

Prowadząc taką działalność, swoje dziecko możesz mieć pod stałą opieką. Oczywiście do pomocy możesz zatrudnić inne opiekunki. Muszą to być jednak osoby z wyższym wykształceniem pedagogicznym lub przedszkolnym. Dzięki temu będą potrafiły profesjonalnie opiekować się, wychowywać i nauczać dzieci. W ramach opieki mają za zadanie pomóc we wszechstronnym wychowaniu oraz nauczaniu, a także przygotowaniu dzieci do podjęcia nauki w szkole.

Aby wzbogacić ofertę swojego klubu, możesz zatrudnić nauczyciela języka obcego. Jedna godzina nauki tygodniowo wystarczy, by dzieci poznały odpowiedni do swojego wieku zakres leksyki obcojęzycznej.

Każda dodatkowa forma nauki zagwarantuje zarówno twojemu, jak i innym dzieciom, prawidłowy rozwój oraz łatwiejszy start w szkole. Oczywiście, zasadniczo to miejsce powinno służyć zabawie i odpoczynkowi maluchów. Jeśli jednak umiejętnie połączysz relaks z nauką, osiągniesz dużo lepsze efekty.

Słowa, słowa, słowa…

Jeśli nie czujesz się na siłach zakładać klub i opiekować się dziećmi, zawsze możesz poszukać innego rozwiązania. Tutaj dużo zależy od wykształcenia i umiejętności, ale jeśli masz lekkie pióro i potrafisz skutecznie szukać informacji, zawsze możesz zająć się pisaniem tekstów. Zajęcie wykonywane w domu, ułatwi ci opiekę nad dzieckiem. Mała presja czasu zagwarantuje ci swobodę i spokój. Jeśli posiadasz kierunkowe wykształcenie, możesz wykonywać korektę tekstów, a gdy biegle władasz językiem obcym, bez problemów poradzisz sobie z translacją.

Takie niestresujące zajęcie z powodzeniem możesz zamienić w dochodową profesję. Jeśli masz żyłkę bizneswoman, istnieje szansa, że rozwiniesz działalność handlowo-usługową w tym zakresie. W tym przypadku bowiem nie potrzeba ci dużych nakładów finansowych, a umiejętności. Z czasem możesz poszerzać zakres usług, zatrudniając profesjonalistów i osoby z doświadczeniem w tej branży.

Stylistka na modową nudę

W przypadku, gdy masz dobry gust i znasz się na modzie oraz sprawnie posługujesz się maszyną oraz przyborami do szycia, możesz zainwestować we własne atelier. Teraz każda kobieta chciałaby się wyróżnić z tłumu - daj im tę możliwość i projektuj oryginalne, niepowtarzalne kreacje oraz dodatki. Jeśli masz dużo znajomych, rozpocznij od szycia dla nich. Reklama nie będzie cię więc sporo kosztowała. Na początku możesz szyć na konkretne zamówienia. Jeśli proponowane przez ciebie modowe rozwiązania znajdą zwolenników, załóż sklep internetowy. Tam też możesz sprzedawać swoje gotowe produkty.

Taki biznes ma wiele zalet. Gdy uda ci się stworzyć miejsce pracy w domu, wszystko będziesz miała pod kontrolą, zwłaszcza swoje maleństwo. Jednoczesna opieka nad dzieckiem i wykonywanie twórczej pracy sprawi, że nie będziesz czuła silnego zmęczenia i znużenia. Dzięki pracy z ludźmi, masz możliwość nawiązywania coraz to nowych znajomości.

Decydując się na własny biznes, postaraj się więc znaleźć coś odpowiedniego dla swoich umiejętności i temperamentu. Nowa sytuacja powiększenia rodziny nie powinna cię ograniczać, toteż godząc wszystkie okoliczności, korzystaj z życia, również zawodowego. Na pewno posiadasz zdolności i wiedzę, które możesz wykorzystać i przekuć w sukces.

Aleksandra Kaczmarek

Reklama

Reklama

Reklama