Przejdź na stronę główną Interia.pl

Ze spożywczego do... Hollywood

Jean Reno karierę zaczął dopiero po trzydziestce.

"Mission: Impossible", "Godzillla", "Kod da Vinci", "Flyboys - bohaterska eskadra", "Leon Zawodowiec" - Jean Reno jest najpopularniejszym obecnie w Hollywood francuskim aktorem. Na koncie ma też ponad 60 filmów francuskich. I aż trudno uwierzyć, że choć o karierze aktorskiej marzył od dziecka, to na wielkim ekranie zadebiutował dopiero w wieku 31 lat, a nim zaczął grać, prowadził sklep spożywczy i biuro podróży!

Reklama

Prywatnie wyznaje, że woli grać w komediach niż filmach sensacyjnych. Jest fanem talentu aktorskiego Johna Voighta. Uwielbia Elvisa Presleya i umie imitować jego głos. Ma wytwórnię oliwy z oliwek. W wolnym czasie gra w golfa i nurkuje. Ma domy w Paryżu, Malezji i w Los Angeles.

Dzieciństwo

Sławny francuski aktor naprawdę jest... Hiszpanem. Jego rodzice pochodzili z Sanlúcar de Barrameda i Jerez de la Frontera na południu Hiszpanii. Ojciec z zawodu był zecerem, mama "łapała" się dorywczych prac. Hiszpanię opuścili zaraz po ślubie, uciekając przed prześladowaniami reżimu generała Franco do Maroko. Tam, w Casablance, 63 lata temu na świat przyszedł ich pierworodny Juan Moreno y Herrera-Jiménez, którego dziś świat zna pod pseudonimem Jean Reno.

Aktor ma młodszą siostrę Maríę Teresę zwaną Maite. Jego matka zmarła na raka, gdy był nastolatkiem. Kiedy skończył 17 lat, zaciągnął się do wojska, stacjonował we Francji i w Niemczech. Po służbie wojskowej osiadł w Paryżu, gdzie podjął naukę w szkole teatralnej.

Poliglota

Płynnie mówi po francusku, hiszpańsku, włosku i angielsku. Lekcje tego ostatniego pobiera nieprzerwanie od wielu lat i zawsze na plan filmów angielskojęzycznych zabiera swojego nauczyciela. Bez problemu dogaduje się w języku niemieckim, japońskim i arabskim.

Miłość

Pierwszy raz ożenił się, nim jeszcze rozpoczął karierę aktorską. Z Geneviéve Reno byli małżeństwem 18 lat, dochowali się dwójki dzieci: 32-letniej dziś Sandry i 30-letniego Michaela. Drugą żonę, polską modelkę Nathalie Dyszkiewicz, poznał na Champs Elysées w Paryżu. W trakcie trwającego 5 lat małżeństwa urodził się im 15-letni dziś syn Tom i 13-letnia córka Serena.

W 2006 roku poślubił inną polską modelkę i aktorkę, Zofię Borucką. Świadkami na ich ślubie był obecny prezydent Francji, wówczas minister Nicolas Sarkozy, i piosenkarz Johnny Hallyday. Dwa lata temu przyszło na świat piąte dziecko Reno - syn Cielo.

Gwiazda reklamówek

Reno wystąpił w 2000 roku w reklamie polskiego piwa EB. Był też twarzą kampanii reklamowej m.in UPS w Wielkiej Brytanii i napojów oraz samochodów w Japonii (m.in. toyoty). Wyjawił kiedyś, że reklamy przyjmuje chętnie, bo pieniądze z nich przeznacza dla swoich dzieci.

NA

Życie na gorąco 50/2011

Dowiedz się więcej na temat: jean reno | elvis presley | "Leon zawodowiec"

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje