Reklama

Zakochany w fotografii

Janusz Gajos od dziecka wiedział, że zostanie aktorem.

Jak Gajos wchodzi i mówi: "dzień dobry", to to już jest rola" - skomentował kiedyś jego talent jeden z polskich reżyserów. Zaczynał jako Pietrek w filmie "Panienka z okienka", popularność zdobył rolą Janka Kosa w "Czterech pancernych i psie". Do dziś ma na koncie 80 filmowych tytułów.

Występował na deskach kilku łódzkich i warszawskich teatrów. O sobie mówi, że jest leniwy. Ceni szczerość. Jest fanem aktorskiego geniuszu Anthony’ego Hopkinsa. Lubi podróże. Nie ma głowy do interesów. W życiu prywatnym jest spolegliwy, w zawodowym bezkompromisowy. Nie wierzy w przypadkowość zdarzeń. Nie lubi bankietów i tłumu ludzi.

Reklama

Czterokrotnie się żenił, z ostatnią żoną Elżbietą, która pełni też rolę jego menedżera, jest od ponad 20 lat. Ma córkę Agatę z trzecią żoną Barbarą Gajos.

Dzieciństwo

Na świat przyszedł w 23 dniu II wojny światowej w Dąbrowie Górniczej. Jego ojciec był ogrodnikiem, matka zajmowała się domem. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa: brata i siostrę.

Po wojnie zamieszkali w Zabrzu, a gdy miał 11 lat, przeprowadzili się do Będzina. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej i ukończył III Liceum Ogólnokształcące (obecnie im. Cypriana K. Norwida).

Spełnione marzenie

O aktorskiej karierze marzył od dziecka, choć jego ojciec wcale nie był temu przychylny. Występował w szkolnym teatrze i zgłębiał tajniki aktorstwa w Teatrze Dzieci Zagłębia pod opieką Jana Dormana. Brał udział w konkursach recytatorskich. Po maturze aż czterokrotnie zdawał do szkół teatralnych w Krakowie i w Łodzi.

W końcu dostał się do łódzkiej Filmówki, na egzaminy do której przyjechał z jednostki wojskowej, bo między 1960 a 1961 rokiem odbywał służbę.

Fotografia


Pod koniec lat 90. odkrył w sobie drugą obok aktorstwa pasję - fotografię. Niemal nie rozstaje się z aparatem. Pierwszą poważną wystawę miał w 2002 roku w Katowicach. Na zdjęciach najchętniej uwiecznia pejzaże.

Kolekcja odznaczeń

Kilkakrotnie został uhonorowany za wkład w kulturę polską. W 2002 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a 9 lat później Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ma też przyznany w 2007 roku Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

RB

Życie na gorąco 26/2012

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Janusz Gajos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy