Reklama

Reklama

Sposoby na kobiecą młodość

Jak o siebie zadbać?

Najważniejsze jest monitorowanie stanu zdrowia. Bez względu na to, czy kobieta zdecyduje się na terapię menopauzy czy nie, po pięćdziesiątce powinna regularnie, czyli przynajmniej raz w roku, odwiedzać lekarza internistę i ginekologa. Konieczne są kontrola ciśnienia, morfologia krwi, OB, rozszerzone badania biochemiczne.

Reklama

Wizyty u ginekologa obejmują ultrasonografię przezpochwową ze szczególnym uwzględnieniem stanu endometrium - błony śluzowej macicy oraz wymaz cytoonkologiczny. Ginekolog zleca: mammografię oraz densytometrię oceniającą stan kości i zagrożenie osteoporozą. Kobieta, która decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, musi wykonać dodatkowo badania krwi na stężenie estradiolu i hormonów kierujących cyklem miesięcznym - FSH i prolaktyny.

Poza tym wykonuje się poziom enzymów wątroby i tarczycy oraz krzepliwość krwi. Po ukończeniu 50 lat warto też co 2 lata zrobić sobie zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej oraz test na krew utajoną w kale, dzięki czemu odpowiednio wcześnie zapobiec można rozwojowi raka jelita grubego.

Hormonalnie czy naturalnie?

Jak twierdzą specjaliści z Królewskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów USA, terapie łagodzą objawy menopauzy w 60 - 70 proc.

HTZ
Samopoczucie poprawia się zaraz po zastosowaniu hormonów, a po dłuższym leczeniu znikają dalekosiężne zagrożenia chorobami wieku starczego: miażdżycą, chorobą wieńcową, rakiem okrężnicy, jajnika. Maleje ryzyko niebezpiecznych złamań kości związanych z osteoporozą. Minusy: podwyższone ryzyko raka piersi i żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej.

Fitoestrogeny
W krajach, gdzie tradycyjnie jada się potrawy bogate w izoflawony (estrogeny pochodzenia roślinnego), kobiety rzadziej mają uderzenia gorąca, poty nocne, osteoporozę i raka piersi. Izoflawony znajdziemy w preparatach sojowych, z czerwonej koniczyny i rośliny Cimifuga racemosa (pluskwicy groniastej). Minusy: Po dłuższym czasie zażywania cimifugi niektórym paniom może dokuczać nieżyt żołądka lub wysypka.

DHEA
Suplementacja dehydroepiandrosteronu (hormon naturalnie produkowany przez nasze nadnercza, którego ilość spada wraz z wiekiem) korzystna jest dla kości, pamięci, samopoczucia, ochoty na seks i stanu dróg płciowych. Nie udowodniono natomiast, żeby w sposób znaczący zmniejszał uderzenia gorąca. Ewentualne działania niepożądane DHEA po wieloletnim stosowaniu leku nie są znane.

Zioła
Miłorząb japoński, dziurawiec i żeń-szeń łagodzą depresję i niepokój. Minusy: po menopauzie żeń-szeń może wywołać krwawienia i ból piersi. Jeśli stosujemy jakieś leki, zażywanie ziół należy skonsultować z lekarzem, gdyż wchodzą z sobą w groźne interakcje.

Homeopatia
Zmniejsza uderzenia gorąca, zmęczenie, zaburzenia nastroju.

Akupunktura
Dzięki regularnym zabiegom spada częstość uderzeń gorąca. Minusy: akupunkturze przypisuje się takie działania niepożądane jak odmę opłucnową, zapalenie wątroby.

dr Andrzej Wejchert - internista

Nasze porady nie mogą zastąpić bezpośredniego badania lekarskiego

Życie na gorąco 11/2010

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje