Reklama

Reklama

Sposoby na kobiecą młodość

Współczesne pięćdziesięciolatki wyglądają młodo, żyją aktywnie i osiągają sukcesy w pracy. Wiele z nich "zatrzymało się" wręcz na wieku czterdziestu lat.

Dbają o siebie i w niczym nie ustępują młodszym koleżankom. Co im służy?

Co myślą i czynią gwiazdy

Reklama

Trzy aktorki filmowe: Susan Sarandon (58 lat), Julianne Moore (50 lat) i Halle Berry (44 lata) przedstawiane są przez media jako extraordinary women - nadzwyczajne kobiety. Dlaczego? - Wierzymy w zdrowe "bycie" i życie, a nie w operacje plastyczne i środki odmładzające, które można sobie wstrzyknąć - mówi Julianne Moore. Słynąca z delikatnej urody aktorka uczestniczy w międzynarodowej akcji dla kobiet "Moje ciało, moje życie".

Halle Berry, której nikt nie dałby więcej niż 35 lat, od dawna leczy się na cukrzycę. Uważa, że choroba pomogła jej porzucić niezdrowe fast foody i ulubione chipsy na rzecz diety śródziemnomorskiej. Dzięki regularnym ćwiczeniom figury może jej pozazdrościć każda nastolatka.

Susan Sarandon przeszła menopauzę w wieku 54 lat. Nie zdecydowała się na hormonalną terapię zastępczą. Chodzi na siłownię, dużo spaceruje. Codziennie zażywa witaminę D i C, kapsułki z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, koenzym Q i preparaty z wyciągami roślinnymi. Jest autorką książki "Power ageing" - o starzeniu się pełnym mocy. Pisze o tym, że każdy wiek może być okresem pełnym optymizmu i sił twórczych.

Gdy masz mniej estrogenów

Panie różnie przeżywają moment menopauzy. Dla niektórych brak miesiączek to wręcz wyzwolenie od trapiącej je co miesiąc przykrej przypadłości, a obecność czy brak hormonów estrogenów nie sprawia im żadnej różnicy. Wiele kobiet cierpi jednak z powodu objawów menopauzalnych.

Spadający poziom estrogenów wywołuje na początku problemy ze snem: trudno jest zasnąć albo poranna pobudka następuje już około trzeciej, czwartej w nocy, stając się przyczyną ciągłego niewyspania i zmęczenia. Wraz z upływem czasu pojawia się coraz więcej symptomów: w ciągu dnia uderzenia gorąca, w nocy - poty, napady bólu głowy, uciążliwe stany zapalne dróg płciowych, nastroje depresyjne, rozdrażnienie.

Brak modyfikacji diety przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na kalorie, powoduje przyrost wagi. Dlatego wiele znanych pań, takich jak np. była brytyjska premier Margaret Thatcher (85 lat), aktorka Cheryl Ladd (59 lat) i supermodelka Lauren Hutton (67 lat) publicznie namawiają kobiety w tym wieku, by na serio zajęły się zdrowiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje