Przejdź na stronę główną Interia.pl

Przyjaźni się z Dalajlamą

Gdy Uma Thurman miała 15 lat, wszystko postawiła na jedną kartę. Opłaciło się.

Wysoka (183 cm) blondynka z małymi oczami, chuda w niektórych miejscach, gruba w innych" - tak mówi o sobie Uma Thurman i przyznaje, że nie znosi oglądać siebie na ekranie. Innego zdania są jednak krytycy, widzowie i hollywoodzcy reżyserzy.

Reklama

Quentin Tarantino po "Pulp fiction" ogłosił ją swoją muzą i wstrzymał zdjęcia do "Kill Billa" na kilka miesięcy, gdy była w ciąży. Ma na koncie 50 ról. Za kilka dni skończy 42 lata, wkrótce po raz trzeci zostanie mamą.

W wolnych chwilach dzierga na drutach i uprawia jogę. Uwielbia prace w ogrodzie i jazdę konną. Jest wegetarianką.

Korzenie

Na świat przyszła wiosna 1970 roku w Bostonie. Pierwsze imię dostała na cześć hinduskiej bogini jasności i piękna, drugie, Karuna, oznacza jedną z buddyjskich Czterech Szlachetnych Postaw - współczucie.

Jej matka, urodzona w Meksyku Nena von Schlebrügge, była znaną w latach 50. i 60. modelką, obecnie jest psychoterapeutą i menedżerem w ekskluzywnym buddyjskim ośrodku wypoczynkowym Menla Mountain Retreat. 

Ojciec Umy, profesor Robert Thurman, jest wykładowcą na Columbia University. Po matce płynie w niej szwedzka, niemiecka i duńska krew. Talent aktorski odziedziczyła najpewniej po babci ze strony ojca, aktorce teatralnej Elizabeth Dean Farrar. Ma trzech braci: Gandena, Dechena i Mipama oraz przyrodnia siostre Taye.

Buddyzm

Ojciec Umy w 1961 roku uległ wypadkowi, wskutek, którego stracił lewe oko. Postanowił wówczas rzucić wszystko i ruszyć w podróż do Turcji, Iranu oraz Indii. W Indiach spędził kilkanaście miesięcy w buddyjskim klasztorze. W 1964 roku został wyświecony.

Był pierwszym amerykańskim mnichem buddyjskim. Dom rodzinny Thurmanów był przesycony religią i buddyjską filozofią. Kilkakrotnie bywał w nim bliski przyjaciel ojca, obecnie również Umy - Dalajlama. W dzieciństwie aktorka dwukrotnie, w wieku roku i 11 lat, łącznie przez 2 lata, mieszkała w Indiach.

Wykształcenie

W testach na inteligencję uzyskała wynik 186. Co jednak ciekawe, edukacja hollywoodzkiej gwiazdy zakończyła się na podstawówce. Naukę zaczęła w Amherst Regional Middle School w Massachusetts, potem kontynuowała ją w szkole podstawowej w Indiach.

Po powrocie do USA została uczennicą Northfield Mount Hermon School, ale porzuciła szkołę w wieku 15 lat, by wyjechać do Nowego Jorku i rozpocząć karierę modelki.

Miłość

Dwukrotnie wychodziła za mąż. Pierwszy raz w 1990 roku za Gary’ego Oldmana. Rozwód wzięli 2 lata później. Między 1998 a 2004 rokiem była żoną Ethana Hawke’a. Mają dwoje dzieci: 14-letnią dziś Maye i 10-letniego Levona. Od 5 lat związana jest z francuskim finansistą i bankierem Arpadem Bussonem.

Pomaga dzieciom

Niemałą część gwiazdorskich zarobków Uma wydaje na działalność charytatywną. Jest członkiem organizacji Room to Grow, wspierającej rozwój dzieci urodzonych w ubóstwie. W zeszłym roku wspierała też Agencję USA ds. Rozwoju Międzynarodowego w programach walki z głodem i suszą w Afryce.

NA

Życie na gorąco 17/2012

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje