Reklama

Reklama

Oscar dla debiutantki!

Lupita Nyong’o

Kenijski talent w Fabryce Snów.

Niecałe 3 tygodnie dzieliło ją od zdobycia dyplomu aktorskiego na uniwersytecie Yale, gdy zadzwonił do niej jeden z producentów filmu "Zniewolony. 12 Years a Slave". Chwilę później ona wykonała telefon do swojego taty. Podekscytowana, zapytała, czy zna Brada Pitta, bo będzie z nim grała w filmie. "Nie znam osobiście, ale cieszę się, że masz pracę" - odpowiedział ze stoickim spokojem.

Reklama

Lupita Nyong’o (31) wcześniej wystąpiła w kilku odcinkach kenijskiego miniserialu "Shuga". Pracowała też przy paru hollywoodzkich produkcjach jako obsługa planu. "Zniewolony. 12 Years a Slave" jest jej debiutem na wielkim ekranie. Ale jakże udanym!

Za rolę niewolnicy Patsey dostała już 38 nominacji do różnych nagród filmowych, z czego 30 już otrzymała. Teraz ma tą wymarzoną przez wszystkich aktorów - Oscara, do którego została nominowana w kategorii najlepsza żeńska rola drugoplanowa. I oczywiście wygrała. To naprawdę wielki jej sukces.

Luo

Lupita Amondi Nyong’o jest drugim z sześciorga dzieci znanego kenijskiego polityka, m.in. byłego ministra zdrowia w Kenii i profesora akademickiego z University of Nairobi Petera Anyang’ Nyong’o oraz jego żony Dorothy, obecnie właścicielki firmy komunikacyjnej i działaczki w fundacji wspierającej walkę z rakiem Africa Cancer Foundation. Jej rodzina wywodzi się z plemienia Luo, z tego samego, z którego pochodził zmarły w 1982 roku ojciec... prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

Dzieciństwo

Jest Kenijką, ale urodziła się w stolicy Meksyku 1 marca 1983 roku, podczas 3-letniego kontraktu naukowego ojca na El Colegio de Mexico. Według tradycji Luo, imię nadaje się dziecku w powiązaniu do wydarzeń w dniu narodzin. Ją nazwano zdrobnieniem od Guadalupe na cześć Matki Bożej z Guadalupe. Rodzina Lupity wróciła do Kenii, gdy ta miała niespełna rok. 15 lat później rodzice znów wysłali ją do Meksyku, gdzie przez 7 miesięcy uczyła się hiszpańskiego.

Lupita od dziecka wykazywała zainteresowanie aktorstwem. W szkole podstawowej dla dziewcząt aktywnie udzielała się w kółku teatralnym. W wieku 14 lat zadebiutowała na scenie w głównej roli w "Romeo i Julii", wystawianej przez grupę teatralną Phoenix Players. Wyższe aktorskie wykształcenie zdobyła w Stanach Zjednoczonych - najpierw w Hampshire College w Massachusetts, a potem w Yale University.

Poliglotka

Mówi po angielsku i hiszpańsku równie dobrze, jak w ojczystym języku luo. Porozumiewa się bez problemu również w języku włoskim i swahili.

Miłość

Na temat życia osobistego milczy. Wiadomo, że była w związku z aktorem Alexandrosem Konstantarasem, którego poznała na festiwalu filmowym w Rwandzie. Rozstali się jednak, gdy wyjeżdżała na studia do Yale. Ostatnio łączono ją z hollywoodzkimi gwiazdorami: Jaredem Leto i Michaelem Fassbenderem.

NA

Dowiedz się więcej na temat: Lupita Nyong'o

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje