Przejdź na stronę główną Interia.pl

Królowie ramówek

Przechodzą przez szkło - tak w branży telewizyjnej mówi się o ludziach, których kocha kamera, publiczność i reklamodawcy.

Słupki oglądalności rosną, propozycje płyną coraz szerszym strumieniem i nagle - hop! - osoba staje się osobowością. Jaki jest patent na inteligencję medialną? Przyglądamy się najbardziej smakowitym polskim przypadkom.

Katarzyna Cichopek

Reklama

Typ osobowości telewizyjnej: Królewna Śnieżka
Znaki szczególne: słodki uśmiech, brak skandali
Kochamy ją za: to, że to nasza Kasia kochana

"Przeciętna nie jestem", powiedziała w programie Magdy Mołek. I dodała, że jest "ikoną telewizyjną". Wywołała śmiech i oburzenie. Niesłusznie. Bo Kasia rzeczywiście ikoną jest. Chociaż kilka lat temu mało kto mógł to przewidzieć. Ilona Łepkowska, scenarzystka "M jak miłość", przyznała kiedyś, że Cichopek nie ma profesjonalnego przygotowania i nie uda jej się zaistnieć w żadnym innym filmie. Nina Terentiew zripostowała: "Jeśli ktoś po 1500 odcinku orientuje się, że jego aktor nie ma talentu, to... gratuluję".

Punkt przełomowy? Gdy niewyróżniająca się wcześniej serialowa Kinga Zduńska wygrywa "Taniec z gwiazdami", przy okazji zdobywając miłość Marcina Hakiela. Sezam się otwiera: prowadzenie "Jak oni śpiewają", reklama bielizny, rola w "Tancerzach". Kasia jest jedną z postaci pariodowanych u Szymona Majewskiego - to też miernik sukcesu. Pozostają pytania: czy zrobiła karierę przypadkiem, czy została wychowana na gwiazdę? Z wywiadów wiemy, ile wysiłku rodzice włożyli w jej kształcenie artystyczne. No i czy jej słodycz jest prawdziwa? Osoby pracujące przy programie "Jak oni śpiewają" twierdzą, że lukier się roztapia, gdy gasną kamery. Kasia potrafi krzyknąć, obrazić się, powiedzieć ostre słowo. Jednak dla widzów jest wciąż chodzącą dobrocią, która przywoziła ukochanemu na próby gołąbki. Taką ją chcemy.

Marcin Prokop

Typ osobowości telewizyjnej: Wielki Zdolny Człowiek
Znaki szczególne: Dorota Wellman, teksty z podtekstem, refleks kierowcy Formuły 1
Kochamy go za: zniewalającą błyskotliwość

Pyskaty i dowcipny Prokop sprawdza się doskonale w programach śniadaniowych czy show na żywo. W rozmowie szybki jak rollercoaster. To on jest autorem słów: "Kobiety dodzieją" oraz słynnej riposty w dialogu z Dorotą Wellman. "Azaliż?" (Wellman), "A sama se zaliż" (Prokop). Na wizji rozbił sobie dynię na głowie (by zobrazować powiedzenie "dać komuś z dyńki") i podpalił własne włosy na klacie. Na portalu You Tube furorę robi plik "The best of Marcin Prokop" z jego najlepszymi wypowiedziami z planu.

Klucz do sukcesu? Spontaniczność, dzięki której kamera go nie krępuje. Żonglerka słowna, czasem na granicy przyzwoitości. Umiejętność wybrnięcia z niezręcznych sytuacji. Dorota Wellman o swojej telewizyjnej drugiej połowie: "Przy nim czuję się spokojnie i pewnie. To swego rodzaju miłość". Szymon Hołownia: "W telewizji Prokop jest wyluzowanym facetem. Ale ja wyczuwam w nim również pewien mrok, jak w średniowiecznych chorałach". Kiedy wyluzowanemu facetowi urodziła się córka, oznajmił: "Bardzo podoba mi się robienie gu-gu i puci-puci oraz wszystkie inne objawy słodkiego debilizmu, którym zarażają się dorośli, kiedy w ich życiu pojawiają się dzieci". I dodał: "Nie boję się okazywania emocji, mówienia o nich. Faceci mają z tym kłopot". On nie i za to też go kochamy.

Dorota Wellman

Typ osobowości telewizyjnej: Równa Babka
Znaki szczególne: Marcin Prokop, energia z kosmosu
Kochamy ją za: naturalność - szczerą, nieudawaną

"Patrzę w lustro i widzę się bardzo dokładnie: jestem okrągła. Mam słowiańskie rysy, czyli okrągłą gębulę, nieco kartoflany nos i pierwsze zmarszczki. Bo jestem po czterdziestce i one muszą się pojawić". A jednak odważyła się zawalczyć o karierę w świecie, w którym teoretycznie "przetrwają najpiękniejsi. A nawet bierze udział w pokazach mody, choć w połowie wybiegu zrzucając szpilki. Ludzie ją lubią, bo nikogo nie udaje. Ani damy, ani szczupłej lali. Ale przede wszystkim jest inteligentna, oczytana ponad normę, profesjonalna, dowcipna, czasem ostra. Słowny kałasznikow. "Ma niesamowite skłonności do koloryzowania - mówi Marcin Prokop. - Opowieści z cyklu »poszłam po bułki do sklepu, strasznie padało i szczekał pies« stają się wstrząsającymi przygodami, których nie powstydziłby się Indiana Jones".

Cięty język bywa przyczyną kłopotów. Kiedy Łukasz Zagrobelny oświadczył, że w "Tańcu z gwiazdami" jego partnerką będzie Anna Głogowska, dziennikarka zareagowała: "Uważaj, żebyś nie został tatusiem" (Głogowska ma dziecko z Piotrem Gąsowskim, z którym tańczyła w II edycji programu). Widzowie byli oburzeni, urażona poczuła się też tancerka. Wellman przeprosiła, przyznając, że "nieco przesadziła". Wbrew pozorom sympatia do niej jeszcze wzrosła. Lubianym wybaczamy więcej.

Kuba Wojewódzki

Typ osobowości: narcystyczno-szyderczo-prowokująca
Znaki szczególne: włos rozwiany, wzrok inteligentny, trampki bynajmniej nieplugawe; zręcznie ukrywane 47 lat
Kochamy go za: dystans do siebie, największy w polskim show-biznesie

Piękne dziewczyny u boku, szybkie samochody, młodzieżowe T-shirty i ten wiek, skrywany niby dla żartu, ale chyba też trochę naprawdę. Oto Kuba: podżegacz, bezlitosny juror i gwiazda programu, w którym goście są tylko dodatkiem. "Jestem kimś. Mieszkam w TVN-ie, gdzie wszyscy patrzą we mnie jak w tęczę", pisze na stronie internetowej. Na pytanie, jak wygląda jego zwykły dzień, odpowiada: "Wstaję, golę się, zażywam narkotyki. Potem już nie pamiętam. Ale nagrywam program w piątek i to wszystko".

Tygodnik "Wprost" przygotował wspólnie z czytelnikami ranking 25 najbardziej kontrowersyjnych Polaków. Miejsce pierwsze zajął Kuba Wojewódzki. Socjologowie znają ten mechanizm: nie znosimy człowieka, ale podświadomie pragniemy jego obecności. O Kubie mówi się, że jest prostakiem i chamem, a zdobywa popularność, obrażając innych. Tyle że to obrażanie ma w sobie sporo ironii, abstrakcji i mnóstwo inteligencji. Stąd sukces. Kuba twierdzi, że mądry widz widzi cudzysłów. "Moje chamstwo jest przereklamowane. Mój program jest jednym wielkim pomnikiem autoironii. Obok Szymona i grupy kabareciarzy jesteśmy megawyjątkami. Potrafię się śmiać z siebie, a to najlepszy dowód, że mam poczucie humoru".

Dowiedz się więcej na temat: Kuba Wojewódzki | Katarzyna Cichopek | Magdalena Mołek

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje