Reklama

Reklama

Amant w świecie kobiet

Gra pan czasem z synami w piłkę nożną?

Reklama

- Nie jestem typem sportowym, choć jeden z moich synów należy do klubu piłkarskiego. Mój ojciec był za to bardzo wysportowany.

Pan się wyłamał?

- Nie uważam, że każdy chłopiec musi grać w piłkę. Często jak młody człowiek wyłamie się ze schematów, to potem wynika z tego coś ciekawego. Warto pielęgnować takie oryginały.

Pan był oryginałem?

- Byłem chłopakiem ze Zduńskiej Woli. Zdałem maturę w roku 1985. Już wcześniej zastanawiałem się, co mogę robić w przyszłości. Był stan wojenny, życie raczej ponure i szare. Natomiast zawód aktora kojarzył mi się z wolnością. Czułem, że warto zawalczyć.

Jak pan już został aktorem, to faktycznie czuł pan tę wolność?

- Oczywiście. I teraz też czuję. Sam mogę na przykład decydować, czy zagram w tej sztuce teatralnej, czy wezmę udział w tamtym serialu. Już w szkole teatralnej zaczęliśmy podróżować. Zobaczyłem Stany Zjednoczone, Kanadę…

- Jednak oczywiście ten zawód ma również swoje minusy. Czasem trzeba zaryzykować i wejść w coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się średnim projektem.

Kiedy pan tak ostatnio zaryzykował?

- Przy każdym serialu ryzykuję. Nigdy nie wiadomo, czy nie stanie się taśmą produkcyjną.

Podobno przygotowywał pan swoją kobietę do trudnej roli żony aktora.

- To brzmi okrutnie. Ale faktycznie, w okresie narzeczeństwa nie unikałem trudnych sytuacji. Nie ukrywałem na przykład przed Dorotą, że próby w teatrze trwają długo. Były późne powroty do domu… To takie rzeczy.

Zdarzało się, że żona wychodziła z pokoju, gdy na ekranie telewizora była scena erotyczna w pana wykonaniu?

- Nie pamiętam. Może kiedyś tak było.

Nie wierzę, że takie sceny nie robią na żonie aktora wrażenia.

- Moja Dorota jest mądrą kobietą i stara się dawać sobie z tym radę. Nie mówię, że daje sobie radę, ale stara się.

A pan bywa zazdrosny?

- Tak. Ale nie chorobliwie. Gdy pojawia się to uczucie, stosuję żarty. To jest rodzaj niewinnej, małżeńskiej zabawy.

Jak pan doszedł do tego, że właśnie z tą kobietą chce się ożenić?

- Pomyślałem: chcę mieć dom i dzieci. A jeżeli dom i dzieci, to kobieta musi być mądra i potrafić stworzyć ciepłą rodzinę. To musiał być ktoś wyjątkowy. I jest!

Pan mi wygląda na bardzo racjonalnego.

- Staram się, przynajmniej od czasu do czasu.

I nie dzieli pan już włosa na czworo?

- Czasem z różnymi dziennikarkami muszę go dzielić (śmiech).

Po podjęciu decyzji o małżeństwie reszta jest już tylko kwestia samodyscypliny?

- Raczej wspólnej pracy. Łatwo coś popsuć i rozwalić. Dla mnie ważne jest, by dzieciom przekazać to, co mam w sobie, pewne wzorce.

Jakie wzorce?

- Zwyczajne, dobre.

Maciej Maleńczuk powiedział kiedyś, że uczy córki kłamać, żeby poradziły sobie potem w życiu.

- Nie chciałbym, żeby moje dzieci myślały, że kłamstwo to jest jakiś sposób na życie. Jeśli powiedziałbym Piotrowi i Michałowi, że na kłamstwie zbudowany jest cały świat, to jak oni potem znaleźliby kogoś bliskiego, komu potrafiliby zaufać? Na to, że świat bywa okrutny, trzeba dzieci przygotowywać, ale inaczej.

Jak?

- Trzeba z nimi być. Wspólnie rozwiązywać problemy, dawać im oparcie, starać się tłumaczyć świat, który faktycznie jest zabiegany i trudny do ogarnięcia. Jak się ma przy sobie bliską osobę, to w życiu jest łatwiej. Dzięki rozmowie i fizycznej obecności.

Czego pan uczy synów?

- Żeby nie pozwolili wchodzić sobie na głowę. Czasem trzeba reagować impulsywnie, jeśli na przykład rówieśnik w sposób fizyczny narusza integralność. Chodzi o takie przepychanki między chłopcami, ustalenie hierarchii…

Pan walczy w dorosłym, męskim świecie?

- Staram się jakoś przebrnąć.

Jak walczy współczesny mężczyzna?

- Dziś kobiety również walczą. Przynoszą do domu swoje łupy, coraz więcej jest związków partnerskich. Nie chciałbym jednak, by kobiety stały się mężczyznami. Boję się realizacji w życiu scenariusza "Seksmisji". Natura nas stworzyła z określonymi predyspozycjami. Kiedy się różnimy, to jest piękniej i przyjemniej.

Pana związek jest partnerski?

- Tak. Staramy się równorzędnie przynosić łupy.

Gdzie w tym roku wybierają się państwo na wakacje?

- Ze względu na dzieci, zwykle jeździmy nad polskie morze. Bo niedaleko, bo zdrowo, bo nie ma upałów.

Nie nudzi pana Bałtyk?

- Dlaczego? Przyzwyczaiłem się do tych 16 stopni C. Nie pakuję się w kurorty. Nie lubię mrowiska na plaży. Człowiek przy człowieku, parasol przy parasolu… Na naszym Wybrzeżu można znaleźć takie plaże, gdzie jest pusto.

Nie marzy się panu podróż ekstremalna, bez dzieci?

- Jak już zdecydowałem się na dzieci, to przecież trzeba za to wziąć odpowiedzialność. To jest duże zobowiązanie. Synowie nie pojawili się w moim życiu przez przypadek. Miałem ponad trzydzieści lat, więc już się wyszalałem.

Iwona Zgliczyńska

Show nr 13/2010

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje