Reklama

Jak uprawiać piwonie w ogrodzie? Właściwa pielęgnacja zapewni mnóstwo kwiatów

Piwonie to piękne krzewy, które przy właściwej pielęgnacji obficie kwitną. Są popularną ozdobą, która pojawia się w wielu ogrodach. Jeśli marzysz o posadzeniu piwonii, upewnij się, że znasz jej wszystkie potrzeby. Sprawdź, co musisz wiedzieć o uprawie piwonii.

Piwonie są stosunkowo wymagającymi roślinami. Jakie warunki musisz im zapewnić, aby móc liczyć na piękne i długo cieszące oko kwiaty?

Gdzie najlepiej sadzić piwonie?

Piwonie to krzewy, które lubią słoneczne stanowiska. Można je również posadzić na stanowisku półcienistym, pod warunkiem że przynajmniej przez połowę dnia jest oświetlane przez słońce. Piwonie lubią także miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru.

Rośliny do rozwoju potrzebują dużo miejsca. Z tego powodu warto sadzić je na otwartej przestrzeni w sporej odległości od innych roślin. Ze względu na rozmiary warto sadzić 2 piwonie na 1 metr kwadratowy.

Reklama

Kiedy sadzić piwonie?

Termin sadzenia piwonii w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób zostały pozyskane sadzonki. Jeśli pochodzą z karpy, najlepiej jest je sadzić od końca sierpnia do połowy jesieni. Piwonie kupione w sklepie ogrodniczym lub w szkółce można sadzić przez cały okres wegetacyjny.

Przy sadzeniu należy uważać na głębokość dołka. Zbyt płytkie oraz zbyt głębokie posadzenie piwonii będzie skutkowało opóźnieniem kwitnienia. Pąki powinny być przykryte ok. 3-4 cm warstwą ziemi.

Po posadzeniu warto podsypać krzewy korą sosnową lub trocinami. Ściółkowanie pozwoli utrzymać prawidłową wilgotność w glebie oraz powstrzyma rozwój chwastów.

Jaką ziemię do piwonii wybrać?

Piwonie nie mają dużych wymagań w stosunku do gleby. Mogą rozwijać się na każdej ziemi. Najlepiej będą się rozwijać na żyznym podłożu, które jest średnio zwięzłe i dobrze utrzymuje wodę. Roślina dobrze się rozwija na podłożu zasadowym, kwaśnym oraz obojętnym. Gleba powinna zawierać dużo próchnicy. Możemy także przekopać ją z kompostem.

Warto zwrócić uwagę na właściwy drenaż, ponieważ to on może stanowić największy problem w rozwoju rośliny. Piwonia nie będzie się dobrze rozwijać na glebach podmokłych i słabo przepuszczalnych. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni oraz chorób grzybowych.

W jakim towarzystwie sadzić piwonie?

Piwonie nie lubią byle jakiego towarzystwa. Najlepiej posadzić je pobliżu takich bylin jak róże, naparstnice, kocimiętka. Dobrze poradzą sobie także w pobliżu traw ozdobnych.

Piwonie będą ładnie wyglądać w towarzystwie lilii, petunii oraz pelargonii. Zwróć uwagę, aby obok siebie sadzić rośliny o podobnych wymaganiach w kwestii stanowiska i podlewania. Dzięki temu ich pielęgnacja będzie prostsza.

Czego nie lubią piwonie?

Rośliny nie lubią być przesadzane. Jeśli zdecydujemy się na zmianę miejsca, musimy liczyć się z tym, że przez kolejne 2-3 lata piwonia może nie zakwitnąć.

Kiedy podlewamy piwonie, musimy pamiętać, aby nie moczyć liści rośliny. Piwonie może porazić szara pleśń, czyli choroba grzybowa, która charakteryzuje się brunatnymi plamami na liściach oraz szarym nalotem. Po zauważeniu pierwszych objawów należy jak najszybciej spryskać roślinę środkiem grzybobójczym.

Piwonie nie rozwijają się zbyt dobrze, jeśli muszą konkurować z innymi roślinami o składniki odżywcze oraz światło. Z tego powodu odradza się sadzenia ich w pobliżu wysokich drzew i innych roślin.

Jak często nawozić piwonie?

Piwonie można zasilać nawozem wiosną i jesienią. Warto zasilać glebę w marcu i kwietniu. Jeśli jest bardzo wyjałowiona, zabieg można powtarzać co 3 tygodnie do czerwca. Bogata w składniki odżywcze gleba sprawi, że piwonia będzie obficie kwitła, a pąki kwiatowe będą większe i będą się dłużej utrzymywać.

Nawożenie piwonii można przeprowadzić również po sezonie letnim — we wrześniu i październiku.

Jeśli nie chcemy inwestować w profesjonalne, sztuczne nawozy, możemy wypróbować domowe sposoby na wzbogacenie gleby. Do nawożenia doskonale sprawdzą się fusy z kawy. Wystarczy, że fusy po kawie zalejesz wodą i taką mieszaniną podlejesz rośliny. Zapewnią glebie m.in. dawkę azotu oraz potasu.

Piwonie można także nawozić wodą z dodatkiem cytryny lub kwasku cytrynowego. Dzięki nim rośliny będą lepiej przyswajać składniki odżywcze z podłoża.

Zobacz także:

Róże nostalgiczne – kwiaty jak z Tajemniczego Ogrodu. Jak uprawiać i pielęgnować różę Nostalgię?

Wieloletnie rośliny na skalniak. Najpiękniejsze trwałe krzewy, trawy, byliny na skalniak

W sezonie ogrodnicy kupują sodę oczyszczoną kartonami. Jakie właściwości ma soda i jak można ją wykorzystać w ogrodzie?


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy