Reklama

Żywopłot, który zachwyci twoich sąsiadów

Ściana zieleni nie musi pełnić wyłącznie roli ogrodzenia. Może też dzielić ogród na strefy albo zakrywać mało dekoracyjny murek.

Bambus

  Na taki żywopłot nie będziesz musiała długo czekać, bo bambus wyjątkowo szybko rośnie. Aby był bardziej gęsty, posadź sadzonki w dwóch rzędach, naprzemiennie. Pamiętaj, żeby wybrać odmianę mrozoodporną, ale nawet taką przez pierwsze lata po posadzeniu otulaj na zimę agrowłókniną.

Hortensje

Najbardziej dekoracyjny jest żywopłot z hortensji ogrodowej, ale na zimę trzeba go otulać. Nie będzie takiej potrzeby, jeśli wybierzesz bardziej odporną odmianę - bukietową. Kwiaty utrzymają się na krzakach aż do pierwszych przymrozków.

Reklama

Róża bukietowa

Róża bukietowa nie jest bardzo wymagająca, ale lubi mieć żyzną przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebę. Nie trzeba jej często podlewać (poza okresem tuż po posadzeniu). Rośnie rozłożyście, potrzebuje pasa ziemi co najmniej metrowej szerokości.

Jeżyna bezkolcowa

 Aby z jeżyny stworzyć żywopłot, jej długie pędy przymocuj do rozpiętych między dwoma palikami drutów. Wiosną trzeba wycinać starsze, uschnięte już pędy, a młode przywiązywać do podpory.

Cypryśnik Lawsona

To kapryśna roślina, która potrzebuje słonecznego stanowiska, regularnego podlewania i zabezpieczania na zimę. Ale jeśli połączysz kilka odmian cyprysików w różnych kolorach, żywopłot będzie zapierał dech w piersiach.

Z sadzeniem poczekaj na deszcz

 Rośliny lepiej się przyjmą,  gdy ziemia będzie wilgotna.

 Jeśli planujesz posadzić żywopłot o tej porze roku, kup drzewka i krzewy uprawiane w pojemnikach, a nie w gruncie. Będą miały mocniejszą bryłę korzeniową.

Na sadzenie wybierz pochmurny dzień albo po deszczu, aby ziemia była wilgotna.

 Przy pomocy sznurka przymocowanego do dwóch patyków wyznacz linię żywopłotu. Nie musi być prosta, rośliny możesz posadzić łukiem lub tworząc kształt koła.

Wzdłuż wyznaczonej linii wykop rów albo pojedyncze dołki. Powinny mieć głębokość 50-60 cm. Na dno wsyp warstwę kompostu.

Podlej rośliny i odczekaj dwie godziny. Kiedy będą już mocno nawodnione, wsadź je do ziemi. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między sadzonkami, by mogły swobodnie się rozrastać.

 Po wsadzeniu roślinek do gruntu, podlej je. Dobrze jest też dokoła wyściółkować ziemię np. korą.

Z pierwszym cięciem żywopłotu poczekaj, aż sadzonki na dobre się zakorzenią. Zrób to nie wcześniej niż wiosną następnego roku.

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy