Przejdź na stronę główną Interia.pl

Zadbaj o kwiaty

Tak niewiele potrzeba, by balkonowy ogród wyglądał pięknie. Nie wystarczy jednak tylko podlewać rośliny, trzeba jeszcze wiedzieć jak.

Wraz z wiosenną słoneczną pogodą musimy zwrócić szczególną uwagę na nasz kwietnik. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać.

Zmniejsz nasłonecznienie

Reklama

Po pierwsze, pamiętajmy, że, choć rośliny do wzrostu potrzebują promieni słonecznych, to ich nadmiar może im bardzo zaszkodzić. Szczególnie trzeba się z tym liczyć, gdy balkon jest od strony południowej. Rośliny są wtedy wystawione na wysoką temperaturę przez większość dnia.

Żeby ochronić je przed słońcem, dobrze jest zmniejszyć bezpośrednie nasłonecznienie przy pomocy naturalnych zasłon w formie pnących się roślin, np. na drewnianych kratkach. Najważniejsze jednak jest odpowiednie podlewanie, bo skwar powoduje szybkie odparowanie wody.

Kiedy i jak podlewać?

Po pierwsze, nigdy nie wolno nawadniać kwiatów, gdy panuje wysoka temperatura. Najlepiej robić to po zachodzie słońca, ewentualnie o poranku, zanim będzie ono w zenicie. Warto też pamiętać o innych regułach. Jeśli rośliny są umieszczone w małych doniczkach, należy je częściej podlewać, niż te w większych. Liczy się również tworzywo pojemników - skrzynki plastikowe lepiej trzymają wilgoć od tych ceramicznych lub drewnianych. Kwiaty o dużych liściach należy podlewać bardziej, ze względu na większą powierzchnię, przez którą odparowuje woda. Jeśli zastosujemy się do tych prostych zasad, kwiaty odwdzięczą się nam swoim pięknem.

RADA: Pamiętaj także o kwiatach, gdy wyjeżdżasz na majówkę lub wakacje. Możesz poprosić kogoś z rodziny lub sąsiadkę, by regularnie podlewała Twój kwietnik. W sklepach znajdziesz także specjalne urządzenia, które automatycznie będą uzupełniać wodę w doniczkach.

RKL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje