Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wypróbuj orzechy i użyj zwykłej sody

Możesz skrócić cykl prania i zaoszczędzić na środkach czystości. Wystarczy, że zmienisz nieco nawyki i wykorzystasz wszystkie możliwości pralki.

Zmień proszek na płyn

Reklama

Najwięcej energii i pieniędzy pochłania podgrzewanie wody. Pierz zatem w możliwie najniższej temperaturze. Nowoczesne pralki usuną brud nawet w 20°C. Jednak większość proszków wymaga wyższej temperatury, aby się rozpuściły w wodzie i nie osadzały na tkaninach. Zamiast proszku użyj więc płynu. Sprawdzaj na metkach zalecenia dotyczące prania, ale pamiętaj, że producent podaje najwyższą dopuszczalną temperaturę. Jeśli np. zmieniasz pościel co tydzień, upierz ją w 40, a nie 60°C. Nie tylko zmniejszysz koszt prania, ale także przedłużysz żywotność tkaniny.

Zmiękczaj wodę

Wtedy będziesz mogła dodawać mniej proszku lub płynu, bo w miękkiej wodzie ubrania łatwiej doprać. Ale nie chodzi o zmiękczające środki do płukania tkanin. Wsyp do pralki sodę oczyszczoną. Wymieszaj ją pół na pół z proszkiem albo płynem do prania. Gdy chcesz zmiękczyć tkaniny, użyj octu. Wlej pół szklanki do dozownika. Jeśli drażni cię jego zapach, dodaj sok z cytryny. Przedtem przefiltruj go przez gazę, aby resztki owocu nie przykleiły się do ubrań.

Programuj z głową

Wykorzystujesz dwa lub trzy programy swojej pralki? Nie jesteś wyjątkiem. Większość z nas tak robi. A szkoda, bo poznając wszystkie możliwości urządzenia, możesz skrócić czas i koszt prania. Jeszcze raz sięgnij do instrukcji obsługi. Jeśli kupiona przez ciebie pralka ma funkcję szybkiego prania, korzystaj z niej do prania lekko przybrudzonych rzeczy, bez trudnych do usunięcia plam.

>>> Na kolejnej stronie dowiesz się, na przykład, jak skutecznie usunąć tłuste plamy<<<

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje