Wygodne łóżko – 5 wskazówek, jak je wybrać

Łóżka to niezbędny element wystroju naszych sypialni. Nic dziwnego, że każdemu zależy na tym, by były wygodne. Ale łóżko powinno zapewnić też spokojny sen, bez zbędnego przebudzania się w nocy. Dlatego warto zadbać o to, by było ono nie tylko jak najwyższej jakości, ale przed wszystkim funkcjonalne i korzystnie wpływające na nasze zdrowie i samopoczucie. Wszak sen to najważniejsza z czynności naszego organizmu, umożliwiająca odpoczynek mięśni i zrelaksowanie umysłu. Jak zatem wybrać najlepsze łóżko?

Rodzaje łóżek

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje łóżek. Pierwszy z nich to tak zwane łóżka ramowe, czyli zbudowane na bazie ramy, na której umieszcza się odpowiedni materac. Rama taka wykonana jest z materiału o odpowiedniej wytrzymałości (najczęściej drewno lub metal). Powinna być ona odpowiednio wyprofilowana, by umożliwić odpowiednie rozłożenie ciężaru spoczywającego na niej ciała. Jednak prosta, drewniana lub metalowa rama może powodować przypadkowe lekkie uszkodzenie ciała, spowodowane obiciem się o nią. Lepszą odmianą łóżek ramowych są łóżka tapicerowane, zakrywające wszystkie wystające części. Innym rodzajem są modele kontynentalne, składające się z wysokiej skrzynki oraz spoczywającego na niej materaca. Są one chętnie kupowane, gdyż umożliwiają wygodny sen i dzięki dopasowaniu się materaca do kształtu ciała mają korzystny wpływ na zdrowie.

Odpowiednia szerokość łóżka - jak ją ustalić?

Wymiary łóżka są kluczowe dla wygody snu. O ile jego długość jest standardowa, i wynosi około dwóch metrów, szerokość i wysokość zależą od wybranego modelu. W niektórych przypadkach niska rama łóżka wraz z materacem osiąga wysokość najwyżej pół metra, i jest to stosunkowo optymalna wielkość. Jednak łóżka kontynentalne ze względu na sposób budowy mogą być nawet o dwadzieścia centymetrów wyższe. Z kolei modele japońskie mogą osiągać wysokość maksymalnie trzech decymetrów. Szerokość natomiast zależy między innymi od tego, dla ilu osób łóżko ma być przeznaczone. Absolutnym minimum dla dwóch osób jest 120 cm, jednak łóżko o tej szerokości umożliwi co najwyżej kilkudniowy odpoczynek, a regularne spanie na nim nie będzie zbyt wygodne. Optymalną wartością, umożliwiającą zdrowy i spokojny sen jest półtora metra, choć szersze odmiany z pewnością zaspokoją naturalne potrzeby gospodarzy i gości. Jednak na wszelki wypadek warto zainwestować w modele nico szersze, oczywiście w przypadku, gdy pozwala na to wielkość pomieszczenia. Jeśli łoże takie przeznaczone jest bowiem dla gości, zawsze warto liczyć się z możliwością, iż mogą oni być nieco bardziej puszyści, lub będą chcieli spać na łóżku razem z małym dzieckiem.

Łóżka bez wezgłowia czy z wezgłowiem?

Łóżko z wezgłowiem pełni nie tylko swą podstawową funkcję, jaką jest umożliwienie wygodnego snu, ale równie funkcję dekoracyjną. Wezgłowie jest doskonałym uzupełnieniem aranżacji pokoju i można skomponować go na różne sposoby. Może ono służyć również jako wsparcie dla głowy i kręgosłupa podczas odpoczynku poobiedniego czy choćby czytania książki. Twarde odmiany wezgłowia mogą natomiast ochronić ścianę przed zabrudzeniami, wynikającymi choćby z nieprawidłowej pozycji podczas oglądania telewizji. Trzeba jednak pamiętać, iż odmiany tapicerowane trudno oczyścić, choć oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne od renowacji ścian. Nowoczesne łóżka nie mają jednak wezgłowia. Cechują się one optyczną lekkością i są chętnie kupowane przez osoby, dla których takie łóżko jest tylko miejscem snu, a cały dzień spędzają w innym miejscu. Nadają się one zwłaszcza do mniejszych sypialni, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni.

Dopasowanie łóżka do sypialni

Jakie powinno być idealne łóżko? W miarę możliwości najlepszym rozwiązaniem jest dobranie odpowiedniego modelu, pasującego do aranżacji pomieszczenia. Olbrzymia różnorodność tego typu mebli, dostępnych w sklepach bez problemu umożliwi kupno łóżka wykonanego zarówno z odpowiedniego materiału, jak i mającego satysfakcjonujący nas kolor. W małych sypialniach doskonale sprawdzi się biała barwa, optycznie powiększająca pomieszczenie. Jeśli chodzi o rozmiar - dla jednej osoby wystarczy łóżko o metrowej szerokości i długości dopasowanej do wzrostu. Wielbiciele stylu retro powinni zdecydować się na wciąż popularne modele drewniane w stylu rustykalnym, dla szukających nowoczesnych rozwiązań przeznaczone są łóżka wykonane z metalu utrzymane w minimalistycznym stylu.

Co jeszcze warto uwzględnić przy zakupie łóżka?

Kupując łóżko nie należy zapominać o odpowiednim materacu. Wszak to on w największym stopniu odpowiada za wygodę snu. Najczęściej spotykane są materace sprężynowe, które gwarantują punktowe podparcie ciała. Im więcej elementów podtrzymujących zawiera materac, tym wygodniejszy na nim sen. Ciekawy rozwiązaniem są modele piankowe, w których to właśnie materiał wypełniający dostosowuje się do kształtów organizmu pod wpływem jego ciepła, powodując, iż sen jest wyjątkowo zdrowy. Miękkie materace polecane są dla osób śpiących na boku lub na brzuchu, dla tych, którzy śpią na plecach wskazane są odmiany twarde (na przykład z wypełnieniem z kokosa).

Dowiedz się więcej na temat: łóżko | wystrój | inspiracje | sypialnia | sen | odpoczynek

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje