Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wrzesień w ogrodzie

To bardzo pracowity miesiąc dla miłośników roślin. Od tego, ile czasu poświęcimy naszemu ogrodowi, zależy, jak będzie wyglądał na wiosnę. Jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać w nim i na balkonie?

Przede wszystkim trzeba liczyć się z temperaturą. We wrześniu spada ona nocą, może nawet dochodzić do przymrozków. Dlatego jesienią wszystkie rośliny należy dobrze przygotować do zimy.

Reklama

Rośliny balkonowe


Kwitnące rośliny sezonowe, np. pelargonie, fuksje, hibiskusy, które uprawiałaś w pojemnikach na balkonie, należy podlewać i nawozić tak długo, jak długo będą kwitły. Następnie trzeba ograniczyć podlewanie i zasilanie nawozem.

Jeśli chcesz te kwiaty przechować, przygotuj je do przezimowania. Kontroluj prognozę pogody, by przed pierwszymi przymrozkami przenieść doniczki do mieszkania (z dala od kaloryferów czy innych źródeł ciepła). Najlepiej, by było to jasne pomieszczenie z temperaturą około 10-15 stopni.

Skróć również pędy o około 2/3 długości. Bezwzględnie należy zdjąć z balkonu także kwiaty doniczkowe, które na czas wakacji przeniosłaś na zewnątrz. Wrześniowe różnice temperatur między dniem a nocą są dla nich szkodliwe. Podlewanie roślin pokojowych także zmniejsza my w porównaniu do letniego nawadniania.

W ogrodzie


Jeśli chcesz, by twoja działka lub ogród pięknie wyglądały następnej wiosny, wrzesień jest najlepszym czasem na planowanie. Po pierwsze, to właśnie wtedy dobrze jest założyć trawnik (z siewu lub z rolki) lub go odnowić. Wczesną jesienią trawa rośnie intensywnie, dlatego trzeba kosić ją przynajmniej raz w tygodniu dla wzmocnienia.

Po drugie, jeśli planujesz żywopłot lub skalniak, we wrześniu jest najlepszy moment na sadzenie iglaków, drzew i krzewów. Zdążą się jeszcze ukorzenić przed nastaniem zimy. To też dobry czas na sadzenie kwiatów.

Możesz również zrobić "przemeblowanie", bo to ostatnia chwila na przesadzanie roślin. Trzeba jednak zrobić to delikatnie - wykopać korzenie, tak, by nie strząsnąć z nich gleby. W nowym miejscu warto obsypać korą ziemię wokół rośliny. Pamiętaj również, by zadbać o porządek w sadzie. Wszystkie zgniłe owoce i liście należy zagrabić, bo mogą być rozsadnikiem chorób.

Jakie kwiaty sadzić?
To czas na rośliny cebulkowe - tulipany, krokusy, narcyzy, szafirki, hiacynty czy przebiśniegi. Większość z nich sadzimy we wrześniu i pierwszej połowie października, natomiast narcyzy i szachownice lepiej posadzić nieco wcześniej - na przełomie sierpnia i września.

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje