Reklama

W dobrym towarzystwie. Kto się z kim lubi?

Nie wszystkie gatunki dobrze na siebie oddziałują. Szczególnie na grządkach, na których chcemy mieć lepsze plony, warto dobrać sąsiedztwo wzajemnie się wspierające.

Posadzenie cebuli, czosnku czy szczypiorku blisko marchewki ochroni ją przed gryzoniami, które nie znoszą zapachu tych warzyw, zaś truskawki przed szarą pleśnią. Pomidory nie przepadają za koprem włoskim, ale lubią sąsiedztwo pietruszki, pokrzywy, nasturcji i aksamitki.

Ogórki, cebule i mieczyki nie lubią bliskości grochu i fasoli. Mięta za to dobrze wpływa na wzrost roślin strączkowych, odstraszy też od nich mszyce i mrówki. Bazylia nie przepada za majerankiem, a lubi ogórki, cebule i koper. Pod młodymi drzewkami owocowymi warto posadzić pokrzywę, która zabezpiecza przed chorobami grzybowymi i wzmacnia odporność roślin.

Reklama

Barwne kompozycje

Barwy kwiatów na ogrodowych rabatach oddziałują na nasze samopoczucie. Jeśli potrzebujesz stworzyć miejsce, które doda ci energii, otocz się kwiatami w intensywnych, odcieniach czerwieni, pomarańczy i żółcieni.

Mocne kolory możesz zestawić kontrastowo, co jeszcze bardziej pobudza energetycznie, albo posadzić kwiaty tylko w różnych odcieniach jednego koloru. Jak chcesz się wyciszyć, postaw na jasne kolory, komponując rabaty w pastelowych odcieniach.

Symfonia zapachów

Jeśli jesteś miłośniczką słodkich, kwiatowych woni, zaproś do ogrodu hiacynty, bez, konwalie, heliotrop, lawendę, maciejkę, lilie czy róże. W pobliżu miejsca naszego wypoczynku warto posadzić rośliny o dekoracyjnych, mocno pachnących liściach np. plektrantus zwany komarzycą czy anginowiec - odstraszą zakłócające nam relaks komary.

Zarówno jeden, jak i drugi gatunek dobrze rosną w pojemnikach, więc warto znaleźć dla nich miejsce na balkonie czy tarasie. Jeśli jesteś alergikiem, mocno pachnące rośliny podziwiaj lepiej z oddali, bo mogą wywołać duszności.

Skrzydlaci goście

Jeśli chcesz, aby twój ogród odwiedzały motyle i inne owady, np. pszczoły, posadź ich ulubione rośliny: budleje Dawida, ostróżki, nasturcje, lawendę, ślaz, jeżówkę purpurową, stokrotki, naparstnice, nagietek, lebiodkę, aksamitki, astry czy nachyłek. Możesz też zrobić dla nich domki np. z trzciny lub innych rurkowatych łodyg. Przytnij je na długość 10-15 cm - z jednej strony przed kolankiem, a z drugiej zaraz za nim.

Ułóż wiązkę i przywiąż mocnym sznurkiem albo drutem. Powieś w miejscu osłoniętym od deszczu. Pamiętaj też, że owady najchętniej zadomowiają się w ogrodach prowadzonych ekologicznie. Chemiczne środki do nawożenia i ochrony roślin lepiej zmień na naturalne.

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy