Reklama

Turkuć podjadek: Jak się go pozbyć z ogrodu?

Turkuć podjadek jest uważany za szkodnika. Pozbycie się go z ogrodu wcale nie jest proste. Istnieje jednak kilka sposobów. Jak to zrobić?

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkuć podjadek jest podobny do świerszcza. Charakteryzuje się tym, że występuje w ziemi. Rzadko można go spotkać na powierzchni, zazwyczaj wychodzi nocą. Osiąga rozmiar do siedmiu centymetrów i odznacza się brązowym kolorem. Jego tułów jest opancerzony, ma skrzydła, a także wypustki, które pomagają mu w przemieszczaniu się pod ziemią. 

Jego tylne odnóża są krótkie, w przeciwieństwie do tych przednich, które są silne i zaopatrzone w kolce. Wykorzystuje je do drążenia podziemnych korytarzy. Lubi żyzną glebę z dużą ilością próchnicy, a do tego lekką i dobrze spulchnioną. 

Reklama

Dlaczego turkuć podjadek jest szkodnikiem?

Pojedynczy osobnik turkucia podjadka w ogrodzie nie jest zagrożeniem. Gdy jego liczebność wzrasta, może przynosić szkody. Jedna samica może złożyć nawet 300 jaj. Zazwyczaj robi to w czerwcu i już po 21 dniach wylęgają się larwy turkucia. Do jesieni żerują pod opieką matki. Natomiast tunele na przezimowanie kopią już samodzielnie. 

Samica turkucia podjadka podgryza korzenie roślin, by pozyskać ciepło niezbędne do rozwoju larw. To właśnie gnicie korzeni zapewnia im odpowiednią temperaturę. 

Turkuć podjadek jest wszystkożerny. Zazwyczaj szkody w ogrodzie powoduje tym, że podgryza korzenie roślin oraz zewnętrzne pędy. Warte podkreślenia jest to, że już budując korytarze, w których się przemieszcza, uszkadza korzenie roślin. 

Nie jest wybredny i skusi się na prawie każdą napotkaną roślinę. Należy też zwrócić uwagę na to, że turkuć podjadek przyczynia się do spulchniania ziemi, zjada szkodliwe pędraki, a także małe ślimaki, które również przynoszą szkody w ogrodzie.

Jak się pozbyć turkucia podjadka?

Istnieje kilka domowych sposobów umożliwiających pozbycie się turkucia podjadka z ogrodu. Oto kilka z nich. 

Pierwszym sposobem, który może pomóc w walce z turkuciem podjadkiem, jest zasadzenie roślin, których unika. Może to być np. szałwia, korona cesarska lub czarna olsza. Pomocny może okazać się również wywar z kory czarnej olszy. Wystarczy polać nim miejsca, w których turkuć najczęściej występuje. Zapach powinien go odstraszyć. 

Turkuć podjadek nie lubi miejsc wyłożonych żwirkiem, dlatego też warto zastanowić się nad wyściółkowaniem nim niektórych miejsc w ogrodzie. Innym sposobem jest zastosowanie oleju jadalnego. Może być np. rzepakowy. Jedynym warunkiem jest znalezienie gniazda turkucia podjadka. Właśnie tam trzeba wlać olej. To sprawi, że turkucie uciekną na powierzchnię. To zdecydowanie ułatwi złapanie szkodników. Olej można zastąpić mieszanką wody i płynu do naczyń. 

Inną pułapką na turkucia podjadka może być np. szklany słoik. Wystarczy zakopać go w ziemi tak, by jego brzeg był równo z podłożem. Do środka można nalać trochę wody lub zwabić turkucia podjadka za pomocą naturalnego nawozu organicznego. Turkuć podjadek wpadając do pułapki, już się z niej nie wydostanie.

Turkuć podjadek drążąc podziemne korytarze, uszkadza korzenie roślin i w ten sposób przyczynia się do ich więdnięcia. Pojedyncze owady w ogrodzie nie stanowią wielkiego zagrożenia, inaczej jest, gdy znacznie się rozmnożą.

Czytaj więcej:

Hortensje. Poznaj ich wymagania

Laurowiśnia: Uprawa, pielęgnacja i zastosowanie w ogrodzie

Dichondra srebrzysta: Jak ją pielęgnować?

Ewa Farna pokazała z bliska gołe ciało. "Przeszło niełatwą drogę". Piosenkarka była ofiarą hejtu

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy