Reklama

Trwałe byliny

Mają same zalety. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji i zdobią przez długie lata.

Piwonia (peonia) jest byliną długowieczną. Na jednym miejscu może rosnąć nawet do 15 lat. Nie lubi przesadzania. Przygotuj jej stanowisko słoneczne. Gleba powinna być żyzna  i dość wilgotna. Cięte piwonie w wazonie postoją ok. 12 dni.

Liliowce na jednym miejscu mogą pozostawać nawet 30 lat! Są bylinami niewymagającymi i niezawodnymi. Sprawdzą się na każdej glebie i na każdym stanowisku. Kwiaty liliowców  nie nadają się jednak do wazonu, gdyż pozostają otwarte tylko przez jeden dzień.

Juka kalifornijska kwitnie na pędach dorastających nawet do 2 metrów. Jej kwiaty są najpierw kremowo-żółte a potem białe. To niezwykle oryginalna bylina. Fosforyzuje nocą, tzn. że w dzień kumuluje promienie słoneczne po to, by w nocy je oddać. Lubi ciepłe i suche stanowiska. Na zimę warto liście na górze zawiązać  w stożek - po to, by nie zalegała w nich woda.

Reklama

Floksy, zwane płomykami, kwitną od lipca do września. Mają wiechowate kwiaty w kolorze od białego przez różne odcienie różu aż po purpurowy. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet 10 lat. A ponieważ pięknie pachną, przeznacz dla nich miejsce, gdzie sama chętnie odpoczywasz, np. rabatę przy ławeczce lub przy altanie. Floksy nie lubią suszy, zatem należy wyściółkować ziemię, by nie wysychała. Najpiękniej kwitną na słonecznych stanowiskach posadzone na próchnicznych glebach.

Funkia (hosta) to długowieczna cieniolubna bylina. Niezwykle lubiana nie dla bladofioletowych dzwonkowatych kwiatów, ale przede wszystkim ze względu na przepiękne liście, różne u różnych odmian. Funkie lubią żyzną, wilgotną glebę. Są całkowicie mrozoodporne.

Słoneczniczek szorstki zagościł w naszych ogrodach dzięki swojej urodzie i niewielkim wymaganiom. Jest odporny na mróz, więc nie trzeba go zabezpieczać na zimę. Lubi stanowiska ciepłe i słoneczne oraz żyzne, wilgotne podłoże.

Aster gawędka kwitnie od lipca do października. Choć jest gatunkiem długowiecznym, to rośnie dość wolno. Po kilku latach wymaga odmłodzenia. Młodsze egzemplarze w czasie suszy należy podlewać, starsze poradzą sobie same. Preferuje miejsca słoneczne i gleby żyzne, przepuszczalne. Nadaje się na rabaty, skalniaki i kwiaty cięte.


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy