Reklama

Reklama

Tak usuniesz trudne plamy

Producenci środków do czyszczenia zapewniają, że ich produkty poradzą sobie z każdym zabrudzeniem. Jednak nie zawsze to się sprawdza. Wypróbuj inne sposoby.

Rozlany lakier

Z podłogi zbierz jak najwięcej papierowym ręcznikiem, a resztę usuń zmywaczem do paznokci. Jeśli plama jest duża, użyj rozpuszczalnika. Gdy zaplamiłaś ubranie, również użyj zmywacza, ale ostrożnie! Sprawdź w niewidocznym miejscu, czy nie odbarwi tkaniny. Potem nasączony acetonem wacik przykładaj do plamy, aż usuniesz cały lakier. Następnie namocz ubranie w wodzie z odplamiaczem i upierz je. Gdy lakier wylał się na dywan albo kanapę, poczekaj aż zaschnie. Następnie delikatnie spiłuj lakier pilniczkiem do paznokci i odkurz. 

Tłuste zabrudzenia

Reklama

Usuwaj natychmiast. Ze starymi, zaschniętymi plamami bardzo trudno sobie poradzić. Najpierw zetrzyj jak najwięcej tłuszczu papierowym ręcznikiem. Następnie zapierz plamę w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do zmywania - świetnie rozpuszcza tłuszcz. Na koniec wypierz w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze (sprawdź sposób prania na metce). Jeśli zaplamiłaś tłuszczem delikatną tkaninę, natychmiast posyp zabrudzenie talkiem lub mąką ziemniaczaną. Potem upierz  w wodzie z odplamiaczem.

Po sokach i owocach

Najtrudniejsze do wywabienia są te  z ciemnych owoców - jagód, wiśni. Zawsze usuwaj je gorącą wodą. Dodaj do niej kwasek cytrynowy (paczka na pół litra), sok z cytryny lub ocet (szklanka na litr). Skuteczny jest także roztwór boraksu (łyżka na 3 litry wody). Namocz zaplamione rzeczy na godzinę, a potem upierz. Do proszku lub płynu możesz dodać pół szklanki boraksu albo octu. Jeśli ubranie zostało zaplamione jagodami, namocz je w wodzie  z kwaskiem  cytrynowym, octem albo  w zsiadłym mleku.

Ślady z trawy

Zielone zabrudzenia na ubraniach znikną, gdy nałożysz na nie papkę z cukru oraz ciepłej wody. Pokryj nią plamy z trawy  i pozostaw na godzinę. Następnie upierz ubranie w pralce z płynem lub proszkiem, którego zwykle używasz. Cukier pomoże też pozbyć się farby i smaru z dłoni. Wymieszaj łyżkę białych kryształków  z łyżką oliwy i wcieraj w dłonie aż plamy znikną. Przy okazji wykonasz wygładzający i nawilżający peeling skóry dłoni. Uwaga! Ślady trawy z białych ubrań lub tenisówek usuniesz pastą do zębów albo płynem do zmiękczania tkanin. Nałóż środek na zabrudzenie i delikatnie szoruj miękką szczoteczką, potem spłucz.

Zażółcenia

Plamy po antyperspirantach usunie sok  z cytryny. Nasącz nim materiał i pozostaw na kilkanaście minut. Potem wypierz. Cytryna wybieli też poszarzałe tkaniny. Namocz je w wodzie z sokiem (pół szklanki na litr wody). Rzeczy odporne na wysoką temperaturę (np. białe ręczniki) mocz w gorącym roztworze. Pożółkłą bieliznę uratuje zsiadłe mleko. Użyj go tyle, aby całe pranie było zanurzone. Pozostaw na noc, a rano upierz. Jeśli wrzucasz do pralki delikatną bieliznę, najpierw umieść ją w specjalnej siatce, chroniącej przed uszkodzeniem  i deformacją.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje