Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Storczyki na każdy parapet

Zjawiskowo piękne rośliny i, wbrew pozorom, wcale nie aż tak wymagające. Odpowiednio pielęgnowane, będą kwitły jak szalone – przez cały rok.

Phalaenopsis - wybieramy dla niego miejsce z dużą ilością rozproszonego światła, ale nie na mocno nasłonecznionym parapecie - silne promienie mogą poparzyć liście storczyka. Nawadniamy co ok. 10 dni (dopiero gdy podłoże przeschnie), wodą odstaną lub destylowaną (twarda, wapienna woda osadza się na korzeniach i roślina nie pobiera składników odżywczych z podłoża).

Reklama

Doniczkę zanurzamy w wodzie (powinna przykrywać korzenie) i po 30 minutach odlewamy jej nadmiar. Nie wlewamy wody do rozety liściowej, bo zacznie zagniwać.

A zanim stożek wzrostu wytworzy się na nowo, phalaenopsis nawet przez 2-3 lata nie będzie kwitł, a tylko wytwarzał liście. W okresie tworzenia pąków nie przenosimy rośliny z miejsca na miejsce, staramy się nie przekręcać doniczki. Na skutek zmiany natężenia i kierunku padania światła słonecznego storczyk może zareagować zrzuceniem pąków.

Po skończeniu kwitnienia nie obcinamy pędu, o ile sam nie uschnie. Po chwilowej przerwie phalaenopsis albo ponownie zakwitnie na tym samym pędzie, wydłużając go, albo zasuszy tylko górny jego fragment, a z uśpionych oczek wypuści pędy boczne.

Katleja to roślina światłolubna na wschodni lub południowy parapet (poza okresem letnim). W dzień potrzebuje 21-27°C, zaś w nocy - spadku temp. do 15-18°C, który inicjuje powstawanie nowych pąków kwiatowych. Dlatego na noc przysuwamy doniczkę do szyby. Podlewamy raz na tydzień, podłoże powinno przeschnąć.


Cymbidium do kwitnienia pobudzają nocne spadki temperatur. Od czerwca do października wymaga lekkiego półcienia. Na pozostałe miesiące przenosimy roślinę na jasny parapet południowego lub wschodniego okna.

W trakcie wegetacji podlewamy często - podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Zimą nawadnianie nieco ograniczamy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje