Reklama

Storczyki na każdy parapet

​Oba gatunki nie sprawiają większych kłopotów w domowej uprawie. Musimy jednak pamiętać, że paphiopedilum (sabotek) ma nieco odmienne od phalaenopsisa wymagania i upodobania.

Paphiopedilum

Kwitnienie
Pęd kwiatowy wyrasta ze środka rozety liściowej. Wydaje zwykle tylko jeden kwiat, który dość długo się utrzymuje, a potem opada. Wtedy pęd odetnij. Storczyk ten nie kwitnie drugi raz z tej samej rozety. Nową łodygę kwiatową wypuści z nowego przyrostu. 

Stanowisko 

Roślina nie jest zbyt ciepłolubna. Potrzebuje rozproszonego światła. Jeśli będzie stać na silnie nasłonecznionym parapecie, jej liście ulegną poparzeniu. Możesz ją ustawić w pobliżu okna zachodniego lub wschodniego. Ekspozycja wschodnia jest lepsza, ponieważ na początku dnia, gdy roślina odbiera więcej światła, temperatura jest niższa. 

Reklama

Podlewanie

Jest wapniolubny, dlatego możesz go podlewać wodą kranową, odstaną. Woda nie może dostać się do wnętrza rozety liściowej - doprowadzi to do zagniwania nowych przyrostów. Nie dopuść, by korzenie przeschły albo odwrotnie - stały w wodzie. Tak się dzieje, gdy doniczka nie ma odpowiedniego odpływu. Najlepiej ustaw ją na tacy z warstwą keramzytu. 

Ważne!

Korzenie paphiopedilum rozrastają się nie w głąb, ale wszerz. Dlatego najlepiej posadzić go w płytkiej, szerszej doniczce - plastikowej, nieprzezroczystej. Jego podłoże nie powinno przesychać!

Jak przesadzić storczyka paphiopedilum

Najlepszym czasem na przesadzanie jest wiosna lub początek lata. O tej porze roku nowe przyrosty zwykle są już widoczne i łatwo ocenić kierunek rozrostu rośliny. Nigdy nie przesadzaj jej podczas kwitnienia! 

Storczyka wyjmij z doniczki. Oczyść korzenie ze starego podłoża. Martwe, zgniłe i gąbczaste obetnij. Zdrowe będą jędrne, brązowo-rude, pokryte włoskami. 

Roślinę umieść w doniczce (nieco z boku, pozostawiając z przodu miejsce na nowe przyrosty) wypełnionej do ok. 1/3 wysokości nowym podłożem. Powinno być przewiewne, dobrze przepuszczalne, ale zdolne zatrzymać pewną ilość wody, np. średnie kawałki kory i perlit. Absolutnie nie może to być ziemia ogrodowa! Po przesadzeniu przez tydzień storczyka nie podlewaj.

>>> Dlaczego storczyk nie kwitnie? Czytaj na kolejnej stronie <<<


Phalaenopsis

Kwitnienie 

Po skończeniu kwitnienia nie obcinaj pędu, o ile sam nie uschnie. Możliwe, że po chwilowej przerwie storczyk ponownie zakwitnie na tym samym pędzie, wydłużając go. Lub zasuszy tylko górny jego fragment i z uśpionych dotąd oczek wypuści pędy boczne. 

Stanowisko

Wybierz dla niego miejsce z dużą ilością rozproszonego światła, ale nie na mocno nasłonecznionym parapecie, bo silne promienie mogą poparzyć liście storczyka. Roślina absolutnie nie może stać w przeciągu - błyskawicznie zrzuci kwiaty. W okresie kwitnienia źle też znosi przestawianie z miejsca na miejsce. 

Podlewanie 

Nawadniaj co ok. 10 dni (dopiero jak podłoże przeschnie) wodą odstaną, najlepiej destylowaną (twarda woda osadza się na korzeniach, które zamierają i nie pobierają składników odżywczych z podłoża). Doniczkę zanurz w wodzie (powinna przykrywać korzenie). Po ok. 30 minutach odlej jej nadmiar. Nawodnione korzenie phalaenopsisa są zielone. Gdy zaczynają robić się srebrzyste, to znak, że roślinę trzeba podlać. 

Ważne!

W rozecie liściowej nie może zbierać się woda, bo spowoduje to gnicie stożka wzrostu. Zanim stożek wytworzy się na nowo, nawet przez 2-3 lata phalaenopsis nie będzie kwitł, a tylko wytwarzał liście. 

Kiedy marszczą się liście

Marszczenie się liści phalaenopsisa oznacza, że roślina nie pobiera korzeniami wody. Dlaczego? Albo za mało jej dostarczamy i korzenie pousychały, albo z powodu nadmiaru wody zgniły. 

Roślinę ostrożnie wyjmij z doniczki i oceń stan korzeni. Zupełnie suche albo zgniłe trzeba wyciąć. Miejsce cięcia zasyp sproszkowanym węglem drzewnym albo mielonym cynamonem. Storczyk przesadź do świeżego podłoża. Nie podlewaj go przez 2-3 dni, aby ranki zaschły. Potem nawadniaj co ok. 10 dni - po przeschnięciu podłoża. 

Zobacz także:

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy