Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Storczyki na każdy parapet

​Oba gatunki nie sprawiają większych kłopotów w domowej uprawie. Musimy jednak pamiętać, że paphiopedilum (sabotek) ma nieco odmienne od phalaenopsisa wymagania i upodobania.

Paphiopedilum

Kwitnienie
Pęd kwiatowy wyrasta ze środka rozety liściowej. Wydaje zwykle tylko jeden kwiat, który dość długo się utrzymuje, a potem opada. Wtedy pęd odetnij. Storczyk ten nie kwitnie drugi raz z tej samej rozety. Nową łodygę kwiatową wypuści z nowego przyrostu. 

Reklama

Stanowisko 

Roślina nie jest zbyt ciepłolubna. Potrzebuje rozproszonego światła. Jeśli będzie stać na silnie nasłonecznionym parapecie, jej liście ulegną poparzeniu. Możesz ją ustawić w pobliżu okna zachodniego lub wschodniego. Ekspozycja wschodnia jest lepsza, ponieważ na początku dnia, gdy roślina odbiera więcej światła, temperatura jest niższa. 

Podlewanie

Jest wapniolubny, dlatego możesz go podlewać wodą kranową, odstaną. Woda nie może dostać się do wnętrza rozety liściowej - doprowadzi to do zagniwania nowych przyrostów. Nie dopuść, by korzenie przeschły albo odwrotnie - stały w wodzie. Tak się dzieje, gdy doniczka nie ma odpowiedniego odpływu. Najlepiej ustaw ją na tacy z warstwą keramzytu. 

Ważne!

Korzenie paphiopedilum rozrastają się nie w głąb, ale wszerz. Dlatego najlepiej posadzić go w płytkiej, szerszej doniczce - plastikowej, nieprzezroczystej. Jego podłoże nie powinno przesychać!

Jak przesadzić storczyka paphiopedilum

Najlepszym czasem na przesadzanie jest wiosna lub początek lata. O tej porze roku nowe przyrosty zwykle są już widoczne i łatwo ocenić kierunek rozrostu rośliny. Nigdy nie przesadzaj jej podczas kwitnienia! 

Storczyka wyjmij z doniczki. Oczyść korzenie ze starego podłoża. Martwe, zgniłe i gąbczaste obetnij. Zdrowe będą jędrne, brązowo-rude, pokryte włoskami. 

Roślinę umieść w doniczce (nieco z boku, pozostawiając z przodu miejsce na nowe przyrosty) wypełnionej do ok. 1/3 wysokości nowym podłożem. Powinno być przewiewne, dobrze przepuszczalne, ale zdolne zatrzymać pewną ilość wody, np. średnie kawałki kory i perlit. Absolutnie nie może to być ziemia ogrodowa! Po przesadzeniu przez tydzień storczyka nie podlewaj.

>>> Dlaczego storczyk nie kwitnie? Czytaj na kolejnej stronie <<<


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje