Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Sprzątaj tak, żeby nie bolał kręgosłup!

Gdy nieumiejętnie lub w pośpiechu wykonujesz codzienne czynności, bardzo łatwo możesz przeciążyć kręgosłup i stawy. Aby tego uniknąć, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

Wycieranie podłogi

Nie rób tego na kolanach. Taka pozycja sprzyja wypadaniu dysku. Używaj mopa z długim kijem. Poruszaj nim powoli. Unikaj gwałtownych ruchów.

Zmywanie naczyń

Reklama

Jeśli czeka cię większe zmywanie, czyli dłuższe stanie przy zlewie, weź mały stołek. Opieraj o niego zgiętą w kolanie raz jedną, raz drugą nogę. W ten sposób odciążysz lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Możesz też od czasu do czasu pobujać się na boki - to ulga dla napiętych mięśni przykręgosłupowych. Inna dobra pozycja to oparcie się biodrami lub udami z lekko zgiętymi nogami o szafkę znajdującą się pod zlewem.

Prasowanie

Deska powinna stać na wysokości twojej talii. Od czasu do czasu przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Podstaw sobie mały stołeczek i na przemian opieraj na nim raz jedną, raz drugą nogę (jak przy zmywaniu naczyń). Korzystne jest też prasowanie na siedząco. Wtedy ustaw deskę poniżej talii i usiądź przed nią na stołeczku z rozstawionymi szerzej nogami.

Odkurzanie

Używaj długiej rury do odkurzacza, która nie będzie cię zmuszała do nadmiernego pochylania się i wyginania kręgosłupa w pałąk. Rura powinna mieć taką długość, byś mogła trzymać jej uchwyt swobodnie na wysokości bioder. W tej roli sprawdza się tzw. rura teleskopowa, którą możesz dostosować do swojego wzrostu. Ważne też, by odkurzać powoli, miarowo, nie wykonując żadnych nagłych, gwałtownych ruchów tył - przód, zwłaszcza gdy masz skłonność do wypadania dysku w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.Reklama

Reklama

Reklama