Reklama

Sposoby na udane grillowanie

Ważne są smaczne produkty i sposób, jak je przygotujesz. Dlatego zaopatrz się w dobre urządzenia i akcesoria. Zastanawiasz się, co sprawdzi się podczas rodzinnego przyjęcia na świeżym powietrzu? Skorzystaj z naszych rad.

Jakość

Wybieraj świeże, chude mięsa (drób bez skóry, ryby), unikaj tłustych (karkówki, kaszanki, kiełbasy). Choć tłuszcz się wytapia, ale spada na węgle, spala się i emituje szkodliwe substancje. A Ty je potem wdychasz i spożywasz, bo osiadają na potrawie.

Przed grillowaniem natrzyj mięso oliwą, olejem z pestek winogron lub rzepakowym. Ogranicz sól na rzecz przypraw: czosnku, cebuli, tymianku, bazylii. Nie grilluj produktów peklowanych saletrą, bo rozkłada się ona na rakotwórcze związki.

Paliwo

Najlepiej używaj węgla z drzew liściastych (brykietu). Iglaste mają dużo żywicy, z której pod wpływem ciepła uwalniają się toksyczne związki. Orientacyjny czas to 45 minut od rozpalenia grilla. Jeżeli używasz podpałki, odczekaj 20 minut, zanim położysz produkt na grillu. Przedtem sprawdź również stan urządzenia, oczyść je, usuń resztki oleju i jedzenia. Kładź składniki dań na ruszcie dopiero wtedy, gdy dobrze się już rozpali!

Aluminiowe tacki ograniczają spływanie tłuszczu i soków. Możesz też zawijać produkty w folię aluminiową lub w papiloty z pergaminu. Nie musisz tego robić, gdy np. szybko opiekasz pieczywo, paprykę, plastry cukinii, pieczarki. Podczas grillowania polewaj mięso sosem lub piwem.

Reklama

Grill węglowy

Jest ze stalowej blachy (lub trwałej, żeliwnej stali) pokrytej ognioodporną farbą z nierdzewnym rusztem. Gdy został wyposażony w pokrywę, dania będą soczyste, szybciej je przyrządzisz, a węgiel nie będzie się zapalał, ale powoli żarzył. Dodatkowy popielnik ułatwi czyszczenie podczas grillowania.

Kompaktowy

Ma antypoślizgowe nóżki i postawisz go na stole. Składa się z kilku ruchomych elementów (z rusztu i pokrywy z uchwytem). Nowością są niedymiące modele z paleniskiem zabezpieczonym przed kontaktem z kapiącym tłuszczem, dzięki czemu są bezzapachowe. Może mieć mechanizm na baterie, który uruchamia obieg powietrza rozgrzewający węgiel.

Elektryczny

Szybko się nagrzewa, a przyrządzone na nim potrawy są soczyste i delikatne. Nie dymi i łatwo go czyścić. Niektóre z nich mają nawet powłokę teflonową, a inne klasyczną grzałkę i ruszt. Ustawisz go na tarasie, balkonie i w kuchni.

Gazowy

Rozpala się go szybko i jest mobilny, bo można go przestawiać w rożne miejsca. W blacie ma wmontowane kurki, którymi reguluje się moc płomieni, oraz palenisko i umieszczony nad nim ruszt.

Na Żywo
Dowiedz się więcej na temat: grillowanie | lato
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy