Reklama

Sposoby na kurz

Walka z nim to syzyfowa praca, pojawia się wciąż na nowo. Spróbuj go przechytrzyć i nie pozwól tak szybko na wszystkim osiadać.

Zachowaj kolejność

Sprzątając mieszkanie, pamiętaj o kolejności prac, aby nie strząsać pyłu na odkurzoną podłogę. Zacznij zatem od usunięcia go z żyrandoli i wiszących szafek. Potem zajmij się książkami, półkami i pozostałymi meblami (stoły, komody, krzesła). Na końcu odkurz tapicerowane meble (kanapy, fotele) oraz dywany i podłogi.

Dodaj glicerynę

Ścieraj kurze miotełką lub ścierką zmoczoną w wodzie z dodatkiem gliceryny (łyżeczka na dwa litry wody). Gliceryna ułatwia czyszczenie, nadaje meblom połysk i opóźnia osiadanie pyłu. Podobne właściwości ma woda z płynem do płukania tkanin (łyżka na dwa litry wody). Meble, obudowy telewizora, komputera i inne sprzęty nie przyciągną tak szybko kurzu i będą pięknie pachniały.

Reklama

Zawieś firanki

W wielu domach zastąpiły je rolety i żaluzje. Szkoda, bo firanki, oprócz funkcji ozdobnej, spełniają też rolę pochłaniacza kurzu. Dzięki nim mniej osiada go na meblach i trafia do dróg oddechowych domowników. Pamiętaj tylko, aby raz na miesiąc uprać firany.

Bibeloty za szkłem

Figurki, zdjęcia w ramkach, sztuczne kwiaty i tzw. potpourri, czyli suszone, pachnące rośliny, to zbieracze kurzu. Oczyszczanie ich zabiera dużo czasu i często zniechęca do sprzątania. Jeśli chcesz wyeksponować bibeloty, ustaw je w przeszklonych witrynach. Wtedy wystarczy raz w miesiącu odkurzyć je miotełką lub spłukać pył wodą.

Włóż do reklamówki

Aby pył z oczyszczanej miotełki do\ kurzu nie unosił się w powietrzu i nie osiadał z powrotem na sprzętach, włóż ją do foliowej torebki, zwiąż gumką lub tasiemką i dopiero wtedy wytrzep. Możesz lekko uderzać nią o kant mebla lub wytrzepać dłonią. Kurz przywrze do naelektryzowanej torebki. Zwiń ją i wyrzuć do kosza.

Pamiętaj o roślinach

Na liściach roślin doniczkowych kurz osiada równie szybko jak na meblach. Trzeba więc usuwać go przy każdym sprzątaniu. Z dużych łatwo zetrzesz go szmatką zamoczoną w miękkiej (np. przegotowanej) wodzie. Powinna być ciepła, ponieważ zimna może zostawiać biały osad. W sklepie ogrodniczym możesz kupić specjalne ściereczki nasączone substancjami przeznaczonymi do nabłyszczania oraz nawożenia roślin (około dwa złote). Długie, wąskie liście najłatwiej wyczyścisz dłonią w bawełnianej rękawiczce. Możesz także użyć starej skarpetki. Załóż ją na rękę i zbieraj pył palcami. Oczyszczanie roślin o drobnych listkach to prawdziwe wyzwanie. Wymaga cierpliwości i czasu. Najlepiej delikatnie zmieść kurz miotełką z piór lub sztucznego tworzywa. Raz w miesiącu wykąp rośliny pod prysznicem (letnią wodą). Liści z drobnym meszkiem (np. fiołków) nie można myć wodą. Oczyść je miękkim pędzelkiem.

Dbaj o dłonie

Środki do sprzątania i kurz bardzo niszczą dłonie. Ochroń je, zanim zabierzesz się do porządków i odkurzania. 

Umyj dłonie, dobrze osusz i nałóż na nie grubą warstwę kremu do rąk lub nasmaruj skórę oliwą wymieszaną z sokiem cytrynowym. Załóż bawełniane rękawiczki. Możesz w nich ścierać kurze. 

Jeśli będziesz myć rośliny pod prysznicem lub ścierać kurz na mokro, np. z półek, okapu, szafek kuchennych, załóż gumowe lub lateksowe rękawiczki. 

Po sprzątaniu umyj ręce i w dobrze osuszoną skórę wmasuj cienką warstwę kremu lub balsamu do rąk.  

Zobacz także:


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy