Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Sposoby, aby ubrania nie straciły koloru

Razem z kolorowymi rzeczami wrzuciłaś do pralki białą koszulkę i zafarbowała? Czerwona bluza wyblakła po praniu? A może się poplamiła? Spróbuj je uratować.

Jeśli chcesz, aby odzież wyjęta z pralki była jak nowa, możesz wykorzystać domowe środki. A jeśli to nie wystarczy, sięgnij po gotowe preparaty ze sklepu.

Cytryna i ocet

Reklama

Sprawdzają się nie tylko do jasnych, ale i do kolorowych rzeczy. Sok z cytryny wybiela i usuwa plamy. Wlej więc szklankę do trzech litrów wody i wypłucz w niej albo namocz odzież. Zamiast niego możesz użyć roztworu octu (w proporcji 1:1). Nie tylko zmiękcza on tkaniny i nadaje im połysk, ale i zapobiega puszczaniu koloru. Do miski z wodą wlej np. pół szklanki octu i włóż do niej ubrania na kilkanaście godzin, najlepiej na całą noc, a potem możesz ponownie je uprać. 

Pieprz i sól

Tylko jedna łyżeczka czarnego pieprzu lub szklanka soli kuchennej dodana do prania zapobiega wypłukiwanie barwników przez agresywne detergenty. Ten sposób jest przydatny zwłaszcza przy ciemnych ubraniach.

Kawa i herbata

Pomagają utrzymać ciemny kolor rzeczy. Zagotuj 500 ml wody i zaparz w niej czarną herbatę lub kawę. Następnie bezpośrednio do komory piorącej wlej do prania mocny napar (bez fusów). 

Liście laurowe

Wywar z nich to sposób naszych babć na wywabianie plam. Garść tej przyprawy zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Kiedy płyn trochę (niecałkowicie) ostygnie, włóż do niego pranie. Trzymaj je do czasu, aż stanie się zupełnie chłodny. Później ponownie upierz. 

W tym czasie przygotuj mieszankę: wlej do miski wodę, rozpuść w niej pół szklanki sody oczyszczonej. W gotowej miksturze umieść na co najmniej trzy godziny wyprane wcześniej i pofarbowane ubrania. Na koniec wypłucz je i ponownie wypierz w pralce. Jeśli to nie wystarczy, wszystko powtórz. 

Dowiedz się więcej na temat: ubrania | pranie | pranie kolorowych tkanin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje