Reklama

Sekrety udanego przyjęcia

Chcesz zorganizować przyjęcie, ale przeraża cię myśl, że to zbyt duże wyzwanie, albo że mogłabyś popełnić gafę? Spokojna głowa, wystarczy opanować kilka zasad savoi vivre`u, przygotować odpowiednie menu i wystrój stołu. To nic trudnego.

Dekoracje stołu

Wszelkie dekoracje: świece, kwiaty nie powinny przeszkadzać w konwersacji i zasłaniać biesiadników. Lepsze od wysokich dekoracji są małe kompozycje. Serwetkę wsuwamy w obrączkę lub układamy po lewej stronie talerza, jeśli jest dekoracyjnie złożona można położyć ją na talerzu.

Rozkładamy ją na kolanach, nigdy nie wkładamy za kołnierzyk czy dekolt. Serwetki używamy, gdy podczas posiłku chcemy się napić, ocierając delikatnie usta, by nie pozostawiły na kieliszkach nieestetycznych resztek jedzenia. Jeśli robimy przerwę w posiłku, serwetka powinna leżeć złożona czystą stroną do góry po lewej stronie nakrycia.

Reklama

Goście przy stole powinni mieć tyle miejsca, by mogli swobodnie używać sztućców. Odpowiednio rozkładamy na stole sztućce i kieliszki.

Gdzie siadamy

Dobry zwyczaj nakazuje, by gospodarze zasiedli naprzeciwko siebie na przeciwległych krańcach stołu lub na jego środku. Jeśli gospodyni sama podaje potrawy, powinna zająć miejsce bliżej drzwi, by mogła dyskretnie wychodzić do kuchni.

Honorowy gość siada zawsze po prawej stronie pani domu lub, jeśli jest to kobieta po prawicy gospodarza. Kobiety i mężczyźni powinni siedzieć naprzemiennie. O ile można rozdzielić małżeństwo, o tyle nie wypada dzielić narzeczonych. Najbliżej gospodarzy powinny zająć miejsce osoby, z którymi są oni najmniej zaprzyjaźnieni, np. nowi znajomi.

W jakiej kolejności

Dania powinny pojawiać się na stole w określonej kolejności:

Przystawki zimne

Przystawki gorące

Zupy

Dania rybne i mięsne

Sery

Desery i owoce

Kawa i herbata

Nie wszystkie dania są obowiązkowe, możemy pominąć przystawki, zupy itd. Jeśli planujemy przyjęcie w formie szwedzkiego stołu, pamiętajmy, że i w tym przypadku należy trzymać się kolejności dań, pamiętając, by napoje znalazły się na osobnym stole. Jeśli podajemy wino, warto nabyć tzw. dropstopper, dzięki któremu sprawnie nalejemy wino do kieliszka i na obrus nie spadnie ani jedna kropla. Jeśli przyjęcie odbywa się przy stole, wina powinien nalać sobie pierwszemu gospodarz, by sprawdzić, czy trunek jest odpowiedni.

Dobieramy menu

Jeśli zapraszamy gości na uroczysty posiłek związany z tradycją (kolacja wigilijna czy śniadanie wielkanocne), rodzaj menu narzucany jest przez tradycję. Gdy jednak posiłek nie ma takiego charakteru powinniśmy zadbać o różnorodność serwowanych dań i to, żeby potrawy nie dublowały się. Jeśli chcemy podać kilka dań, nie powinny być one syte. Ważne jest także, by potrawy harmonizowały ze sobą. Jeśli nie znamy wszystkich zaproszonych gości, w dobrym tonie będzie przygotowanie jakiejś potrawy jarskiej.

Kiedy alkohole

Alkohol możemy podawać podczas całego przyjęcia od samego jego początku, przed posiłkami jako aperitif, do przystawek - do nich i dań głównych najczęściej podajemy wino. Kieliszki ustawiamy na stole tak, by najbliżej talerza znalazł się ten, którego używać będziemy najpierw. Kolejne ustawiamy ukosem lub półkolem po prawej stronie u góry talerza. Obok kieliszka na wino do przystawek powinien stać także kieliszek do wody. Największy kieliszek przeznaczony jest do wody mineralnej, średni do czerwonego wina i mniejszy do białego. Szampana podajemy w wysokich kieliszkach.

O to, by kieliszki były pełne powinien zadbać gospodarz. Czerwone wino podajemy w temperaturze pokojowej, otwierając butelkę na około pół godziny przed posiłkiem, by uwolnić bukiet. Białe wino potrzebuje schłodzenia, ale nie podajemy go bezpośrednio po wyjęciu z zimnego miejsca, powinno się ogrzać do temperatury ok. 10 st. C i po otwarciu rozwinąć bukiet.

Jeszcze kilkanaście lat temu przy podawaniu win hołdowano zasadzie, że czerwone pasuje do czerwonego mięsa, białe zaś do ryb i drobiu. Dziś zwraca się raczej uwagę na to, by smak wina kontrastował z potrawą: ciężkie wina podajemy więc do dań lekkich, a delikatne do czerwonych mięs.

Deska serów

Sery podajemy przed deserem lub zastępując nimi deser. Przygotowanie tej przekąski jest proste: na desce powinno się znaleźć kilka rodzajów sera, np. twardy, pleśniowy i ser o ostrym smaku. Układamy je od najłagodniejszego po najostrzejszy w całości, z której goście odkrawają sobie mniejsze kawałki lub już podzielone na mniejsze części. Sery dekorujemy winogronami, orzechami lub jabłkami. Na desce powinien się znaleźć odpowiedni nóż do sera. Jeśli do potraw podajemy pieczywo powinno się ono znaleźć w koszyczku na serwetce. Chleb kroimy na kromki a bułki na ukośne kawałki. Koszyczek z pieczywem powinien się znaleźć pośrodku stołu.

Owoce

Owoce to jeden z najczęstszych deserów. Podajemy  je na paterach, miskach, półmiskach czy koszach. Melony i arbuzy kroimy na cząstki, usuwając pestki. Czereśnie i wiśnie podajemy z ogonkami, obok miski z owocami powinna się znajdować miseczka na pestki i ogonki. Z truskawek przed podaniem usuwamy szypułki. Granaty serwujemy przekrojone na pół ze skórką. Banany ze skórką dzielimy na mniejsze kawałki. Owoce pestkowe (morele, śliwki, brzoskwinie) pozbawiamy pestek i dzielimy na mniejsze części, podobnie jabłka i gruszki. Kiwi obieramy ze skórki i kroimy na mniejsze kawałki. Winogrona serwujemy w misce podzielone na mniejsze kiście.

Etykieta przy stole

Podczas uroczystych posiłków czy w restauracji szczególnie ważne są zasady savoir-vivre`u. Oto kilka zasad, o których nie należy zapominać.

Pod żadnym pozorem nie odkładamy na obrus używanych już sztućców.

Nie opieramy łokci na stole.

Nie oblizujemy łyżeczki od kawy czy herbaty, nie zostawiamy jej także w filiżance, odkładamy na spodeczek.

Kieliszek z winem trzymamy za nóżkę, z koniakiem za czaszę.

Nie podajemy herbaty w szklankach, obowiązuje zasada: ciepłe napoje w filiżankach, zimne w szklankach.

Nie kroimy nożem warzyw, ziemniaków, potraw z mięsa mielonego ( kotletów mielonych, pulpetów, gołąbków, pasztetów) , naleśników czy pierogów.

Nie jemy drobiu rękoma w towarzystwie.

Nie jemy ryby dwoma widelcami, ale nożem i widelcem, jeśli podana jest w całości czy w dzwonkach ze skórą, lub samym widelcem jeśli jest to filet.

Nie moczymy pieczywa w sosach.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: savoir-vivre | Wigilia | święta | sztućce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy