Reklama

Ryż – nie tylko do jedzenia

Zastąpi ostrzałkę, ułatwi zmywanie i usunie nieprzyjemne zapachy. Pomoże też zaradzić problemom ze skórą i włosami.

Naostrzy noże

Wsyp do blendera lub młynka do kawy 2-3 łyżki suchego ryżu i włącz urządzenie na minutę. Stępione ostrza znów staną się ostre jak brzytwa. Powstałą podczas mielenia mąkę ryżową możesz wykorzystać do ciasta lub naleśników. Mieląc ryż, oczyścisz także młynek, gdy wcześniej rozdrabniałaś w nim produkty, które przykleiły się do ścianek i ostrzy (np. orzechy, migdały, ziarna zbóż).

Usunie przypalenie

Nie skrob i nie szoruj przypalonego garnka. Ugotuj w nim ryż, a osad sam odklei się od dna i bez trudu go usuniesz. Wprawdzie ryż nie będzie się nadawał do jedzenia, ale ułatwisz sobie zadanie.

Reklama

Przyśpieszy dojrzewanie

 Zielone banany, niedojrzałe mango lub awokado, a także zbyt twarde gruszki i jabłka szybciej będą nadawały się do jedzenia, gdy włożysz je do pojemnika z ryżem (zasyp nim owoce) i zostawisz na kilkanaście godzin. Nie musisz potem wyrzucać ryżu. Opłucz go na sicie i wykorzystaj do dań obiadowych, zapiekanek itp.

Wyczyści wazon

Wazony i dzbanki z wąską szyjką trudno dokładnie umyć. Nawet szczotka do mycia butelek nie usuwa osadów ze ścianek. Wypróbuj inną metodę. Wsyp do naczynia garść suchego ryżu, nalej ciepłej wody i dodaj łyżeczkę mydła w płynie lub środka do zmywania. Energicznie potrząsaj wazonem albo dzbankiem dopóki osad nie zniknie. Następnie wylej zawartość i wypłucz naczynie.

Osuszy buty

Do przemoczonych lub przepoconych butów wsyp suchy ryż i pozostaw na dobę, a potem wysyp go do kosza na śmieci. Ziarna nie tylko wchłoną wilgoć, ale także usuną nieprzyjemny zapach. Woreczek z suchym ryżem możesz także nosić w torbie, z którą chodzisz na basen. Dzięki temu wilgotny ręcznik i kostium kąpielowy nie nabiorą nieprzyjemnego zapachu.

Dla urody

Wiele produktów z twojej kuchni to także świetne kosmetyki. Ryż również do nich należy.   

Nie wylewaj wody po gotowaniu białych ziarenek, ponieważ zawiera cenne witaminy i minerały. Użyj jej do mycia twarzy. Świetnie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i zwęża rozszerzone pory.

Po umyciu włosów polej je wodą ryżową (niesoloną), pozostaw na 3-4 minuty, a następnie spłucz. Staną się lśniące i sprężyste. Płukanka zwiększy też objętość cienkich i słabych kosmyków.

Zniszczone pracami domowymi dłonie mocz w ciepłej wodzie po gotowaniu ryżu (dwa razy w tygodniu przez 15 minut). Dzięki dużej zawartości skrobi woda wygładzi spierzchnięcia i głęboko nawilży skórę. 

Włącz go do jadłospisu, bo:

 Zawiera dużo skrobi, która jest stopniowo przyswajana przez organizm, nie powodując gwałtownego wydzielania insuliny. Dlatego przez długi czas po zjedzeniu ryżu nie czujesz głodu i nie przybierasz na wadze. Ryż nie tuczy. To dodatki (tłuste lub słodkie) są odpowiedzialne za nadmiar tkanki tłuszczowej.

 Koi nerwy dzięki dużej zawartości witamin z grupy B. Jeśli żyjesz w ciągłym stresie, jedz ryż pełnoziarnisty. Ma jeszcze więcej witamin, a także
magnez, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.

W wodzie ryżowej znajdują się cenne aminokwasy, witaminy (zwłaszcza z grupy B) oraz minerały (potas, cynk, żelazo). Pij przynajmniej szklankę dziennie. Sięgaj po nią również, gdy masz biegunkę lub zaparcia, ponieważ reguluje pracę jelit. Wodę ryżową można przechowywać przez trzy dni w lodówce, ale najsmaczniejsza jest świeżo przygotowana.



Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy