Reklama

Reklama

Rybiki cukrowe. Jak je zwalczyć?

Nie są groźne, nie gryzą, nie roznoszą chorób, ale dzielenie z nimi łazienki bywa denerwujące. Na szczęście łatwo się ich pozbyć.

Rozpoznaj intruza

Rybik cukrowy, nazywany również srebrzykiem, to mały, zwinny owad, przypominający rybkę pokrytą srebrzystymi łuskami. Najlepiej czuje się w cieple, wilgoci i ciemności. Dlatego łazienka jest jego ulubionym miejscem. Jeśli jednak nadmiernie się rozmnoży, zasiedli inne pomieszczenia. Spotkasz go w sypialni, kuchni, na półkach z książkami. Nie dopuść do inwazji srebrzyków. 

Wietrz i osuszaj

Reklama

Po kąpieli przewietrz łazienkę. Jeśli nie ma w niej okna, zostaw uchylone drzwi. Mokre ręczniki i dywaniki wysusz na balkonie. Na półce umieść kuleczki pochłaniające wilgoć, tzw. silica gel. Możesz kupić przez internet lub wykorzystać te, które znajdziesz w opakowaniach sprzętu elektronicznego, w nowych damskich torebkach, w pudełkach z butami itp. Przesyp je do ładnego pojemniczka lub woreczka z organzy, będą zdobiły łazienkę. 

Pamiętaj, że rybiki żywią się niemal wszystkim, co spada na podłogę: okruszkami, martwym naskórkiem, włosami. Zjedzą nawet pyłki tkanin, drobinki papieru. Dlatego często sprzątaj i odkurzaj podłogi. 

Skrop olejkiem

Srebrzyki, tak jak większość owadów, nie lubią niektórych zapachów. Odstrasza je aromat cytrusów, lawendy, eukaliptusa i mięty. W kuchni i sypialni możesz postawić specjalny kominek do aromaterapii i wlewać do niego olejki. Kominek kupisz za ok. 20-30 zł w dobrej zielarni albo drogerii. 

Do łazienki przygotuj płyn z 1/2 szklanki spirytusu salicylowego lub octu i 10-15 kropli wybranego olejku. Wymieszaj i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Spryskaj miejsca, w których mogłyby kryć się rybiki - listwy, szpary, pęknięcia. 

Odstrasz przyprawami

Srebrzyki rzadko gnieżdżą się w kuchennych szafkach, jednak lepiej dmuchać na zimne. Rozłóż na półkach przyprawy, które je odstraszą. Owady te szczególnie nie lubią zapachu rozmarynu, goździków i cynamonu. Do odwiedzania twojej spiżarni zniechęci je również aromat szałwii. Możesz ją uprawiać w doniczce, a świeżych listków używać także do przyprawiania potraw.

Dowiedz się więcej na temat: owady | rybik cukrowy | rybiki w łazience

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje