Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Rozpraw się z kurzem

Nie wygrasz z nim, bo osiada wciąż na nowo, ale możesz sprawić, aby nie działo się to tak szybko. Wypróbuj sprawdzone sposoby.

Dodaj płyn lub glicerynę

Jeśli zamierzasz ścierać kurz szmatką, zmocz ją w wodzie z płynem do płukania tkanin (pół nakrętki na dwa litry wody). Dzięki temu nie będzie tak szybko osiadał na meblach i sprzętach RTV. 

Antystatycznie działa również gliceryna - kupisz ją w aptece lub drogerii. Dodaj łyżeczkę do dwóch litrów letniej wody i dokładnie wymieszaj. Zmocz w roztworze ścierkę i mocno wyżmij. Glicerynę możesz także dodać do wody z octem i umyć płynem szyby lub lustra. Przetarcie nim luster w łazience i wypolerowanie ich miękką suchą ściereczką zapobiegnie zaparowaniu podczas kąpieli. 

Po zakończeniu sprzątania dodaj trzy krople gliceryny do kremu, wymieszaj i wmasuj w dłonie. Gliceryna doskonale łagodzi podrażnienia i wygładza spierzchniętą, przesuszoną skórę.

Umyj szafki

Reklama

Tłusty osad z kuchennych szafek i okapów zmyj tłuszczem. Wilgotną szmatkę skrop olejem jadalnym (może być najtańszy) i zetrzyj brud. Tłuszcz rozpuści lepki osad. Następnie przetrzyj powierzchnię ściereczką zmoczoną w gorącej wodzie. 

Z takimi zabrudzeniami dobrze poradzi sobie również ciepła woda z wybielaczem lub amoniakiem. Dodaj dwie łyżki jednego z tych środków do połowy litra wody. Zmocz ścierkę (pamiętaj o założeniu gumowych rękawiczek) i zetrzyj brud. Aby ułatwić sobie kolejne sprzątanie, na wierzchu umytych i wytartych do sucha szafek rozłóż arkusze papieru lub starych gazet. Podczas następnych porządków po prostu je zwiniesz, wyrzucisz i rozłożysz nowe.  

Zacznij od góry

Przy sprzątaniu ważna jest kolejność. Najpierw usuń pył z żyrandoli, szafek, regałów i sprzętów RTV, aby kurz nie opadał na wyczyszczone już powierzchnie. Jeśli robisz generalne porządki, omieć także sufity i ściany. Użyj miotełki przyciągającej kurz albo odkurzacza z miękką szczotką. Miotełkę często oczyszczaj, bo zamiast zebrać kurz, przeniesiesz go w inne miejsce. Najłatwiej zrobisz to za pomocą odkurzacza - samym wężem, bez szczotki. 


Dowiedz się więcej na temat: kurz | sprzątanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje