Reklama

Roślinne parawany

Zasłonią niezbyt urodziwy murek, ozdobią ogrodzenie lub altankę i oddzielą nas od niechcianych spojrzeń sąsiadów. Roślinne parawany to świetny sposób na oryginalną i praktyczną ozdobę ogrodu.

Powojnik górski

Dorasta do 8 metrów. Ma kwiaty mniejsze od powojników wielkokwiatowych, za to jest gęsto nimi obsypany. Łatwy w uprawie, ale wymaga miejsc osłoniętych, dlatego dobrze jest sadzić go przy ścianach. 

Winobluszcz pięciolistkowy

Zwany też dzikim winem, rośnie bardzo silnie, bo około 2 metry rocznie. Najpiękniej wygląda wczesną jesienią, gdy liście przebarwiają się na kolor ognistoczerwony (im bardziej słoneczne stanowisko - tym bardziej czerwone liście). Dodatkową ozdobą są prawie czarne owoce zebrane w grona. Bardzo łatwy w uprawie, ma dość skromne wymagania. 

Tunbergia oskrzydlona

W naszym klimacie jest pnączem jednorocznym. Kwitnie aż do października. Dorasta do 1,5 metra, dlatego warto posadzić ją na słonecznym balkonie. Szybko oplecie kratkę tworząc kwitnącą ścianę. Posadźmy ją w lekko kwaśnej, żyznej glebie. 

Reklama

Glicynia

Zwana też wisterią, należy do najatrakcyjniejszych pnączy. Wymaga silnych podpór. W pierwszych latach po posadzeniu glicynię należy na zimę przykrywać agrowłókniną. Roślina dorasta do dużych rozmiarów, dlatego lepiej sadzić ją w większych ogrodach.

Hortensja pnąca

Świetnie okryje wysokie ogrodzenia, mury lub mało atrakcyjny pień starego drzewa. Jak inne hortensje potrzebuje miejsca cienistego lub półcienistego oraz żyznej, lekko kwaśnej gleby. Białe atrakcyjne kwiaty pojawiają się wczesnym latem, ale trzeba na nie poczekać nawet 5 lat od posadzenia rośliny

Chmiel zwyczajny

Jest pnączem bylinowym, dość szybko rosnącym. By wyhodować charakterystyczne chmielowe szyszki, trzeba posadzić w sąsiedztwie osobnika odmiennej płci, gdyż jest to roślina dwupienna. Chmiel dobrze znosi nasze zimy, więc nie musimy go zabezpieczać przed mrozami. Napar z chmielu działa na kłopoty z zaśnięciem oraz przy nadpobudliwości. A młode pędy chmielu wykorzystywane są też w kuchni, gdyż po ugotowaniu smakiem przypominają szparagi.

Powojnik tangucki

Jest doskonały do obsadzania siatek, pergoli lub trejaży. Zdobi ogród przez cały rok. Najpierw uroczymi dzwonkowymi kwiatami a potem puchatymi owocostanami. Na słonecznym stanowisku powojnik rośnie silnie. Ma małe wymagania glebowe. Nie lubi tylko ziemi podmokłej. Jest całkowicie mrozoodporny. 
Zobacz także:


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: Ogród | rośliny | kwiaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy