Reklama

Reklama

Przypalone żelazko - mamy na to sposób

Nie zauważyłaś, że żelazko ma przypaloną stopę i ubrudziło nowiutką spódnicę? „Wypluło” na białą koszulę zażółconą wodę... Co robić, by nie spotykały nas takie niespodzianki?

Przypalona stopa żelazka ze stali nierdzewnej

Niewielkie zabrudzenie przetrzyj szmatką zanurzoną w ciepłej wodzie zmieszanej z octem spirytusowym (1:1). Aby wyczyścić trudno dostępne miejsca, użyj patyczka kosmetycznego zamoczonego w czystym occie spirytusowym. 

Jeśli przypalenizna jest dość pokaźna, usuniesz ją pastą z soli zmieszanej z wodą. Przetrzyj nią brudne miejsce i poczekaj kilka minut. Zmyj ściereczką zmoczoną w czystej wodzie. Opornego zabrudzenia pozbędziesz się za pomocą octu i skrobaka do ceramicznych płyt indukcyjnych. Namocz wacikiem przypalone miejsce. Odczekaj chwilę i zeskrob.

Przypalona ceramiczna lub teflonowa stopa żelazka

Reklama

Lekkie zabrudzenie przetrzyj szmatką zamoczoną w occie spirytusowym. Bardziej oporne zabrudzenia spróbuj wyczyścić skrobakiem do ceramicznych płyt indukcyjnych. Pamiętaj, by żelazko ceramiczne i teflonowe czyścić delikatnie. 

Nie używaj do jego stopy druciaka ani szorstkiej strony gąbki. Do tego typu powierzchni nie stosuj także sody oczyszczonej, soli, mleczek do czyszczenia ani żadnych środków wybielających.

Usuń kamień z żelazka

Namocz cienką bawełnianą szmatkę w occie spirytusowym. Owiń nią wykałaczkę i przeczyść otwory w stopie żelazka. Możesz też spróbować przepchać dziurki samą wykałaczką. Wlej ocet do żelazka, do maksymalnej kreski podziałki. Ustaw prasowanie na najwyższą temperaturę i włącz parowanie na najmocniejszy program. Weź szmatkę bawełnianą lub lnianą. Prasuj ją dopóki ocet się nie skończy. Cały kamień powinien wydostać się na ściereczkę. Wlej wodę i powtórz parowanie, by pozbyć się octu.

 Jeśli żelazko jest mocno zakamienione, powtórz czynność. Na koniec przetrzyj jego stopę wilgotną szmatką

Ekstrarada

Przypalone żelazko poplamiło popelinową koszulę? Nałóż na ślad pianę z białka z dodatkiem odrobiny soli. Po 15 minutach, zmyj czystą wodą. Plama powinna od razu zniknąć.


Zobacz także:


Dowiedz się więcej na temat: żelazko | Dom

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje