Reklama

Przygotuj kwiaty do zimowania

Po zakończeniu kwitnienia wykopujemy bulwy. Do ziemi wsadzimy je wiosną, gdy zagrożenie przymrozkami minie.

Dalia

Po pierwszych przymrozkach pędy dalii przytnij sekatorem na wys. 10-15 cm. Wykop karpy: najpierw roślinę wzrusz z każdej strony widłami, po czym złap za przycięte pędy i delikatnie wyciągnij. Usuń zgniłe i suche części. Bulwy rozłóż w ażurowych skrzyniach. Po siedmiu dniach oczyść je z ziemi, a pędy skróć do pięciu centymetrów. Przykryj warstwą torfu lub trocin. Przechowuj w suchym i chłodnym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 5°C. 

Hortensja bukietowa

Kwitnącą późnym latem hortensję bukietową Grandiflora możesz rozmnażać z sadzonek zdrewniałych. Jesienią, po zrzuceniu liści, pobierz fragmenty dł. 10-20 cm silnych i zdrowych pędów, w pełni zdrewniałych - mają to być pędy boczne, które nie kwitły i nie zawiązały jeszcze pąków kwiatowych. Wysadź je w doniczce wypełnionej piaskiem, zadołuj w ogrodzie i zabezpiecz ściółką przez mrozem. Możesz je też przezimować w skrzynkach, przesypane cienką warstwą wilgotnego piasku, w chłodnej piwnicy.

Reklama

Paciorecznik (Canna)

Jego kłącza mogą pozostać w gruncie do października - do pierwszych przymrozków. Przytnij pędy na wys. 10-15 cm. Wyjmij ostrożnie kłącza i oczyść je z ziemi. Przechowuj w temp. 8-12°C, przysypane trocinami albo torfem. W lutym, marcu ostrym nożem podziel kłącza na odcinki zawierające co najmniej jeden duży pąk i wsadź je do doniczki z żyzną mieszanką ziemi i torfu.

Begonia bulwiasta

Dopiero po pierwszych przymrozkach przytnij pędy na wysokość dwóch centymetrów i wykop bulwy. Usuń części suche i chore. Przesusz, ułóż w ażurowych skrzynkach, przysyp torfem lub piaskiem i trzymaj w ciemnym i chłodnym miejscu (5-10°C). W lutym, marcu wysadź do doniczek i przenieś do widnego pomieszczenia o temp. 15°C. Przechowuj tak do końca maja. 

Mieczyk

Po czterech tygodniach od zakończenia kwitnienia odetnij część nadziemną na wys. 10-15 cm, licząc od bulwy. Przez kilka dni susz, następnie oderwij pozostały jeszcze pęd. Usuń bulwę mateczną, oddziel bulwki przybyszowe. Przez miesiąc zostaw do osuszenia. Włóż do ażurowych skrzynek, przechowuj w temp. 5-8°C.

Kiedy wykopywać bulwy, jak je ocenić i odpowiednio zabezpieczyć

Gatunki bulwiaste i cebulowe, które już przekwitły albo przekwitają jesienią, warto zachować w glebie aż do częściowego zeschnięcia części nadziemnej. Szczególnie korzystnie wpłynie to na jakość bulw mieczyków ogrodowych, gloriozy, krokosmii i galtonii.

Wykopanym bulwom kwiatowym trzeba odciąć suche, chore, przegniłe części. Miejsce po cięciu koniecznie zabezpieczamy, np. sproszkowanym węglem drzewnym. 

Jeśli wykopane bulwy mieczyków będą zbyt małe, roślina nie zakwitnie. Wielkość bulw wprawdzie zależy od odmiany, ale względnie bezpieczną granicą gwarantującą kwitnienie będzie ok. 10-centymetrowy obwód bulwy. Uwaga: Jeśli mieczyk w okresie przyrostu bulw był nadmiernie zasilany nawozem azotowym, może to upośledzać kwitnienie i przyczyniać się do gnicia przechowywanych przez zimę bulw. 

Jeśli karpy mocno przeschły, przed posadzeniem można je przez 15-30 minut pomoczyć w wodzie, a po 10-14 dniach młode pędy powinny zacząć kiełkować. 

Większość gatunków przechowujemy w temp. 5-10ºC, ale gloriozy i sprekelie wymagają temp. wyższej, ok. 15ºC.  

Zobacz także:

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy