Przejdź na stronę główną Interia.pl

Przedświąteczne porządki – ułatw sobie pracę

Sprzątanie to dopiero początek przygotowań do świąt. Aby wystarczyło Ci zapału i czasu na przyrządzenie potraw i upieczenie pierników, oszczędzaj siły. Poznaj sposoby na szybkie uporanie się z bałaganem.

Najpierw zaplanuj

Podczas sprzątania ważna jest kolejność prac. Nie będziesz wtedy powtarzać czynności.

Reklama

Najpierw nanieś papkę z sody i octu (patrz ramka) na powierzchnie wymagające odmoczenia, np. piekarnik, płyta kuchenki. Zostaw niech działają, a ty...

Zajmij się kurzem. Ścieraj go z góry na dół. Zacznij od żyrandoli i wiszących szafek. Potem odkurz książki, półki itd.

Stosuj zasadę - od środka na zewnątrz. Sprzątając szafki, komody itp., najpierw uporządkuj ich zawartość.

Na końcu umyj okna i podłogi.

Skuteczne odkurzanie

Miotełki przyciągające kurz pozwalają na błyskawiczne usuwanie pyłu z mebli, żyrandoli, książek, sprzętów RTV. Musisz tylko pamiętać o częstym oczyszczaniu włosków. Aby podczas tej czynności kurz nie unosił się w powietrzu i ponownie nie osiadał na sprzętach, włóż miotełkę do foliowej torebki, zwiąż gumką lub sznurkiem i wytrzep. Możesz uderzać nią o brzeg stołu lub szafki. Gdy pył przyklei się do naelektryzowanej torebki, wyjmij z niej miotełkę, zwiń reklamówkę i wyrzuć do kosza. Włoski miotełki oczyścisz także odkurzaczem (samą rurą, bez szczotki). Nie ustawiaj jednak zbyt mocnego ssania, aby ich nie uszkodzić.

Okna bez smug

Zacznij od oczyszczenia rowków i zagłębień ramy okna z brudu i kurzu. Najszybciej zrobisz to odkurzaczem (ssawką szczelinową). Potem umyj ramę mokrą ścierką z mikrofibry. Nie będziesz musiała używać detergentu. Spryskaj szyby mieszanką wody, octu i denaturatu (po 1/2 szklanki), a potem wytrzyj papierowym ręcznikiem. Aby na szkle nie pozostały smugi, wypoleruj wypranymi starymi rajstopami.

Łazienka w 15 minut

Aby schludnie wyglądała, schowaj kosmetyki i środki czystości do szafek lub estetycznych pojemników. Wlej do sedesu szklankę octu z 1/2 szklanki sody i pozostaw na 10 minut. W tym czasie umyj wannę i umywalkę. Potem wyszoruj muszlę klozetową. Jeśli zamierzasz umyć kafelki, zrób to mopem. Uporasz się błyskawicznie i nie poczujesz zmęczenia. Przetrzyj krany i deskę klozetową ściereczką nasączoną wodą z octem (pół na pół).

Śnieżnobiałe firanki

Namocz je przed praniem  w wodzie z solą (4 łyżki na 10 litrów) i pozostaw na 3 godziny. Następnie wypłucz i upierz w pralce ze skorupkami surowych jajek, np. takich, których użyłaś do pieczenia ciasta, smażenia naleśników. Na jeden wsad potrzebujesz 3-4 skorupki. Włóż je do płóciennego woreczka, mocno zawiąż, aby się nie wysypały w pralce i zgnieć. Jeśli firanki są bardzo zażółcone, dodaj do prania torebkę lub dwie proszku do pieczenia albo 5 tabletek aspiryny rozpuszczonej w wodzie.

Domowe środki czyszczące

Aby nie wdychać oparów detergentów (zwłaszcza tych w sprayu) zastąp je domowymi środkami do sprzątania.

Zamiast płynu do mycia szyb i luster użyj wody z octem (pół na pół). Możesz nią umyć również płytki w łazience i kuchni, okap, stalowy zlewozmywak i krany.

Wannę, umywalkę, sedes, a także piekarnik wyszoruj mieszanką sody i octu  (2 łyżki sody z 1/3 szklanki octu).

Płyn zmiękczający do prania z powodzeniem zastąpisz octem lub sokiem z cytryny. Nalej pół szklanki do dozownika na środek do płukania i upierz jak zwykle.

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje