Reklama

Proste sposoby na najczęstsze dolegliwości roślin

Staraj się przynajmniej dwa razy w miesiącu obejrzeć rosnące w ogrodzie kwiaty i krzewy. Dzięki temu na pewno nie przegapisz pierwszych objawów choroby

Gdy rośliny słabo rosną albo bledną

 Przyczyną może być zbyt suche podłoże. Jak im pomóc? Zrób patykiem otwór w podłożu (blisko korzeni rośliny) i wsyp granulki hydrożelowe - kupisz je w sklepie ogrodniczym (nieduże opakowanie kosztuje ok. 3 zł). W trakcie podlewania żel wchłonie wodę, tworząc "zapasowy zbiornik". Dzięki temu nawet podczas upałów ziemia szybko nie wyschnie, bo sukcesywnie będzie wchłaniać wilgoć zgromadzoną w żelu.

Widać mszyce

 Jak możesz pomóc? Skutecznym środkiem do zwalczania mszyc jest szare mydło. Aby szybciej się rozpuściło, zetrzyj je na tarce. Do 1 litra ciepłej wody dodaj ok. 2 łyżki mydlanych wiórków. Wymieszaj i odstaw do ostudzenia.  Mydlanym preparatem spryskuj łodygi i liście (omijaj kwiaty!) Raz dziennie przez 7-10 dni.

Reklama

Na liściach i łodygach widać pajęczynkę

 Przyczyną jest atak  przędziorków. Jak możesz pomóc? Codziennie przez 10 dni dokładnie spryskuj łodygi i liście (na wierzchu i pod spodem) rozcieńczonym w proporcji 1 do 1 naparem rumiankowym (torebkę lub gram suszu zaparz w szklance wody, przykryj i odstaw na 3 godziny). Co drugi dzień dodatkowo podlej roślinę tym samym naparem.

Liście pokrywa mączny nalot

 Przyczyną jest mączniak. Jak pomóc? Mocno zakażone rośliny usuń. Pozostałe spryskuj przez tydzień co drugi dzień chłodnym naparem:

cynamonowym - łyżkę sproszkowanego cynamonu rozpuść w 2 szklankach wody 

majerankowym - łyżka ziela na pół litra wrzątku

czosnkowym: 3-4 ząbki na 0,5 l wody.

Do naparów możesz dodać 1/2 łyżeczki płynu do naczyń - będą wtedy lepiej przylegały do roślin.

Żółkną liście

 Przyczyną może być niedobór składników mineralnych, np. Żelaza i magnezu. Jak pomóc? Zastosuj naturalny nawóz. Może to być gotowy preparat, np. Humvit, lub:

- ziołowa gnojówka, np. Z mniszka i pokrzyw: dwie duże garści ziół (w sumie) poszarp na kawałki i wrzuć do 5-litrowego wiaderka z wodą, przykryj, postaw w ustronnym miejscu, bo zapach będzie intensywny, po 7 dniach możesz podlewać rośliny,

- drobno pokrojone skórki banana zakop na rabacie albo zalej ciepłą wodą, odczekaj 5 godzin i podlej rośliny,

- podsyp wkoło rośliny porcję kompostu.

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy