Reklama

Reklama

Pożegnaj mole

​Przynosimy je do domu w torbie, z ubraniem, strzępkami obić mebli i wełny albo przyfruwają same przez okno i otwory wentylacyjne. Gnieżdżą się w ciemnych zakamarkach. Żyją też w szparach podłogi wśród kurzu i drobinek włókien. Potomstwo jednej pary może zjeść aż do 30 kg wełny w roku. Nie dopuść więc, aby się namnożyły.

Pozbądź się ubrań, w których są gniazda moli i odkurz szafy. Nie wystarczy przejechać odkurzaczem półki i podłogi. Wysprzątaj też przestrzeń za nimi. Od razu wyrzuć też worek z odkurzacza.

Reklama

Zapachy 

Między ubraniami rozwieś saszetki z lawendą, macierzanką, miętą, bylicą, szałwią, tzw. bagnem, wanilią, rozmarynem, igłami sosnowymi, liśćmi laurowymi, zielem angielskim, tymiankiem. Rozłóż gazety (mole nie lubią farby drukarskiej) i mydła zapachowe. Ich zapach odstrasza mole (chociaż ich nie niszczy), więc dopóki się nie ulotni, zmieniaj te środki na świeże. 

Olejki 

Nasącz nimi bawełnianą chusteczkę albo poduszeczkę i zostaw na półkach. Wykorzystaj olejki lawendowe, cytrusowe, eukaliptusowe, goździkowe. Ale nie skrapiaj nimi bezpośrednio wnętrz szaf, bo szybko wyparuje i poplami ubrania. Możesz też przygotować w atomizerze spray na mole. Wlej szklankę wody, dwie łyżki octu, po kilka kropel aromatycznego olejku. Spryskaj wnętrze szafy i zostaw do wyschnięcia. Powtarzaj tak długo, aż stwierdzisz, że mole się wyniosły. Później rozpylaj raz na tydzień, np. podczas porządków. 

Cytrusy 

W szafie możesz zawiesić lub rozłożyć wysuszone w piekarniku plasterki cytryny lub pomarańczy z powtykanymi goździkami. Albo kup gotowe, np. cytrusowe woreczki aromatyczne (czy o innych zapachach) lub sama je zrób z suszonych skórek. Zapakuj w woreczek uszyty z gazy lub innego przewiewnego materiału i przewiąż wstążką lub gumką. 

Dowiedz się więcej na temat: mole

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje