Reklama

Reklama

Najciekawsze funkcje w nowoczesnych laptopach

Nowoczesne laptopy w niczym już nie przypominają nudnych, nieszczególnie ergonomicznych i niespecjalnie użytecznych notebooków sprzed kilku dekad. A to dlatego, że na ich pokładzie znajdziemy dziś komponenty i technologie ułatwiające ich obsługę oraz zapewniające im ponadprzeciętną funkcjonalność.

Nowoczesne układy biometryczne

Bezpieczeństwo informacji przechowywanych na urządzeniach mobilnych jest obecnie dla większości z nas priorytetem. I nic dziwnego: w pamięci smartfonów i komputerów przenośnych gromadzimy przecież dane, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Z tego właśnie powodu producenci elektroniki użytkowej oferują dziś swoim klientom liczne rozwiązania, które mają za zadanie skutecznie chronić ich prywatność. A dbać można o nią na różne sposoby, na przykład za pomocą czytników linii papilarnych czy kamer z funkcją rozpoznawania twarzy. Wszystkie wymienione technologie posiadają oczywiście swoje wady i zalety, jednak najbardziej rozpowszechnioną i godną zaufania wydaje się pierwsza z nich. A to dlatego, że zaawansowane czytniki odcisków palców - zwłaszcza wtedy, gdy charakteryzują się wysoką czułością i jakością - po prostu trudno oszukać lub wprowadzić w błąd.

Reklama

Ale współczesne układy biometryczne to nie tylko bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, lecz także niespotykany komfort i wygoda. Pod tym względem nowoczesne rozwiązania z zakresu biometrii dystansują inne, bardziej tradycyjne metody weryfikacji tożsamości - takie, jak numer PIN czy konwencjonalne hasło. Nie ma tu niespodzianek: aby zalogować się do urządzenia wyposażonego w układ biometryczny wystarczy tylko przyłożyć palec do czytnika linii papilarnych lub spojrzeć w "oko" kamery odpowiadającej za identyfikację użytkownika. Uruchomienie komputera czy smartfona staje się dzięki temu czynnością szybką i wolną od niewygody (nie ma chyba osoby, której nie zdarzyłoby się chwilowo zapomnieć hasła do komputera lub kodu PIN do karty płatniczej). To właśnie z tego powodu na pokładzie najnowszego 14-calowego laptopa Lenovo Yoga C940 znajdziemy nie tylko szeroką gamę ultrawydajnych procesorów Intel Core dziesiątej generacji, lecz także niezawodne czytniki linii papilarnych współpracujące z funkcją Windows Hello, która w zauważalny sposób przyspiesza i usprawnia procedurę logowania.

Ultramobilność


Obecnie w sektorze urządzeń konsumenckich mamy do czynienia z urządzeniami, które mogą służyć zarówno do pracy, jak i konsumpcji multimediów, a także do gier (jednak ta ostatnia grupa to temat na osobny artykuł). Co więc powinno wyróżniać wszechstronne urządzenie? Oczywiście mobilność, czyli niewielki rozmiar i waga. W końcu często zdarza nam się zabierać laptopa ze sobą do kawiarni czy na urlop. Do tego obowiązkowo przyda się bateria, która starczy nam na cały dzień robienia notatek na uczelni czy na kilkugodzinny lot, w czasie którego obejrzymy kilka filmów. Życzymy też sobie, by nasze urządzenia prezentowały się nienagannie, dlatego poszukujemy eleganckich, minimalistycznych laptopów, które z dumą wyciągniemy w każdym miejscu.

Oczywiście design, mobilność i bateria to nie wszystko. Potrzebny nam też najwyższej klasy procesor, odpowiednia do naszych celów ilość pamięci RAM czy szybki dysk SSD, który właściwie jest już standardem, a który pomieści sporą ilość naszych zdjęć, prezentacji i innych niezbędnych nam materiałów.

Tak jest na przykład w przypadku nowych komputerów przenośnych Lenovo Yoga C940, których konfiguracja - mimo iście piórkowej wagi, oscylującej w okolicach 1,35 kg - po prostu musi zrobić wrażenie. Potwierdza to ocena, którą wystawiono im w ramach programu innowacyjności Project Athena firmy Intel: uznano je mianowicie za najsmuklejsze, najlżejsze i najbardziej intuicyjne w obsłudze komputery ze sztuczną inteligencją (AI).

Modułowość, konwertowalność i wielozadaniowość


Jeszcze jedna cecha notebooków, o której warto wspomnieć to ich konwertowalność i modułowość. Na rynku znajdziemy dziś w związku z tym urządzenia, które w kilku ruchach (na przykład odłączając ekran od klawiatury) można zamienić w tablet graficzny lub w maszynę do pisania tekstów czy opracowywania prezentacji. Często dodatkową w tym pomocą jest pióro cyfrowe, pozwalające na dodanie indywidualnego i wygodnego rysu do naszej pracy, chowane w specjalnym schowku, który jednocześnie zabezpiecza i ładuje piórko.

Dzięki temu współczesny komputer przenośny możemy swobodnie dostosowywać do naszych preferencji i osobistych upodobań. Trudno się zatem dziwić, że urządzenia wielozadaniowe i konwertowalne zaczęły już jakiś czas temu trafiać pod strzechy. Są przecież w stanie zaspokoić potrzeby większości użytkowników, poszukujących dziś rozwiązań ergonomicznych, funkcjonalnych i podatnych na personalizację. To właśnie do tej kategorii komputerów należy konwertowalny laptop Lenovo Yoga C940, który dzięki specjalnemu zawiasowi zdolny jest pracować w czterech podstawowych pozycjach: w trybie klasycznego laptopa, tabletu, podstawki, a nawet w najbardziej odpowiednim dla konsumpcji multimediów trybie "namiotu".

Czy właśnie tak rysuje się przyszłość komputerów przenośnych? I czy na wielozadaniowość, ultramobilność i ergonomię będzie wkrótce stawiał cały rynek urządzeń mobilnych? Z pewnością trudno będzie znaleźć powody do narzekań, jeśli producenci notebooków zaczną jeszcze odważniej podążać w tym kierunku.

Artykuł powstał we współpracy z Lenovo

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje