Przejdź na stronę główną Interia.pl

Kradzież? Bądź sprytniejsza od kieszonkowców

Wybierasz się na zakupy? Podczas bieganiny po zatłoczonych centrach handlowych i targowiskach nie strać czujności! Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by z torebki lub kieszeni zniknął ci portfel. Można jednak przechytrzyć złodziei. Jak? Oto kilka sposobów.

Nie noś przy sobie wszystkich kart płatniczych, weź tylko jedną, najlepiej z ograniczoną kwotą, równą tej, którą planujesz wydać. 

Reklama

Jeśli korzystasz z  karty płatniczej, zapamiętaj jej PIN. Nigdy nie zapisuj go na kartce, a tym bardziej na karcie! 

Pobierając gotówkę z bankomatu, zawsze przyjrzyj się, czy urządzenie nie odbiega od standardowego wyglądu (np. ma podejrzaną nakładkę na klawiaturze, dodatkowy czytnik). Wypłacając pieniądze, upewnij się, że nikt nie patrzy, jaki wpisujesz kod PIN. 

Pieniądze i dokumenty zawsze trzymaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania, najlepiej, żeby były zasuwane za zamek. 

Unikaj gęstego tłumu. Złodzieje często tworzą tzw. sztuczny tłok, potem "niechcący" wpadają na ciebie i opróżniają ci kieszenie. 

Na zakupy weź torbę z dobrymi zamkami. Najlepiej, jeśli przewiesisz ją przez ramię i będziesz trzymać z przodu, oczywiście zamkniętą. 

Nie trzymaj pieniędzy w  jednym miejscu. Porozkładaj je w różnych częściach ubrania. Otwierając portfel, nie pokazuj jego zawartości, szczególnie gdy masz w nim dużo banknotów i kart płatniczych. 

Zawsze miej na oku swoją torbę, zwłaszcza wtedy, gdy oglądasz towary na półkach. Nie zostawiaj niczego cennego w samochodzie na parkingu. Jeśli już musisz tak zrobić, przykryj to np. kocem. Pakując zakupy do auta, nie kładź torebki ani portfela na dachu ani obok pojazdu.

Zobacz także: 

Dowiedz się więcej na temat: kradzież

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje