Reklama

Kody kreskowe

Podpowiadamy, jakie ważne informacje kryją się na etykiecie pod czarnymi paseczkami.

Cena czy też coś więcej?

Gdy w dużym sklepie chcemy kupić coś, co nie ma naklejonej ceny, szukamy czytnika kodów kreskowych. Po zeskanowaniu czarnych kreseczek z opakowania, na wyświetlaczu czytnika pojawia się cena.

Ale czy dane, kryjące się za kodem kreskowym, oznaczają tylko tyle? Okazuje się, że kod kreskowy to swoisty dowód osobisty produktu. Dzięki niemu, jak w przypadku dowodu, możemy uzyskać dane osobowe właściciela - czyli informacje o firmie, która odpowiada za jakość produktu!

Nie daj się nabrać na polskie

Reklama

Jeśli szukamy towaru od rodzimych producentów, zwróćmy uwagę na trzy pierwsze cyfry kodu kreskowego. Jeśli nie jest to 590, oznacza to, że nawet jeśli produkt jest dystrybuowany przez polską firmę, to nie pochodzi z naszego kraju! Niemieckie produkty mają numerki od 400 do 440, francuskie od 30 do 37, rosyjskie 46.

Pochodzące ze Stanów Zjednoczonych od 00 do 09, zaś chińskie oznaczane są liczbami 690 i 691. Kod zaczynający się od 977 zarezerwowany jest dla gazet, a 978 dla książek - bez względu na kraj, w którym były wydrukowane.

Jak czytać?

Pierwsze trzy cyfry to numer kraju. Dla produktów wyprodukowanych w Polsce: 590. Kolejne cztery to numer producenta/dystrybutora. Następne pięć - numer produktu ustalany przez producenta. Ostatnia jest cyfra kontrolna.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy