Reklama

Kleszcze lubią grzybobranie

W październiku przypada drugi szczyt aktywności kleszczy. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się chorób, które mogą przenosić.

O chorobach przenoszonych przez kleszcze najwięcej  mówi się wiosną, bo w maju i czerwcu zaczyna się szczyt aktywności tych pajęczaków. Drugi przypada właśnie jesienią.

Trzeba wiedzieć, że kleszcze przenoszą choroby, z których dwie są groźne dla ludzi: odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Na OKZM można się zaszczepić i szczepionka chroni przez trzy lata. Na boreliozę nie ma szczepionki, ale można ją leczyć.

Nie daj się ukłuć

Ulubionym miejscem kleszczy jest rejon, gdzie las przechodzi w łąkę  z wysoką trawą lub obrośnięty krzakami obszar wzdłuż ścieżek. Dlatego, jeśli wybierasz się na grzybobranie, nie zakładaj bluzki z krótkimi rękawami.

Reklama

Wybierz koszulę lub cienki golf z długimi, obcisłymi rękawami, długie spodnie, wysokie buty, najlepiej sznurowane, w które włożysz spodnie, nakryj głowę  i spryskaj się środkiem odstraszającym kleszcze (np. Mugga, Off).

Po powrocie z lasu dokładnie się obejrzyj. Jeśli twój strój i bielizna były jasne, na pewno zauważysz na nim kleszcza. Weź prysznic i starannie obejrzyj całe ciało, zwłaszcza pępek, pod kolanami, na szyi, w łokciach.

Jeśli zauważysz kleszcza

Nie wpadaj w panikę, tylko go usuń i obserwuj organizm. Sprawdź, czy pojawi się rumień wędrujący. Typowy wygląda jak plama i szybko się powiększa, wykazując przy tym przejaśnienie w środku. Ma co najmniej pięć cm średnicy. Wtedy szybko idź do lekarza. Gdy jest rumień i można rozpoznać chorobę, nie są potrzebne badania.

Trzeba szybko podjąć leczenie antybiotykiem. Po czterech tygodniach powinnaś być całkowicie zdrowa. Jeśli nie ma rumienia, ale masz takie objawy jak ból głowy, mięśni, ogólne rozbicie, a byłaś w lesie, także idź do lekarza.

Dostaniesz skierowanie na badanie przeciwciał metodą ELISA. Jeśli wynik będzie dodatni bądź wątpliwy, niezbędne jest potwierdzenie obecności przeciwciał metodą Western-blot (WB). Nie wykonuje się testów wykrywania DNA krętka metodą polimerazy łańcuchowej.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Ważne, by w ciele nie została jego główka. Chwyć kleszcza i zdecydowanym ruchem wyciągnij ku górze. Można użyć np. kleszczkarty, lassa, pęsety, sprayu do zamrażania (w aptekach).

Potem zdezynfekuj miejsce ukłucia. Nie smaruj kleszcza tłuszczem ani olejkiem miętowym! Kleszcz wymiotuje wtedy śliną, co zwiększa ryzyko zakażenia boreliozą.

Zobacz również:

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy