Reklama

Reklama

Kleszcze lubią grzybobranie

W październiku przypada drugi szczyt aktywności kleszczy. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się chorób, które mogą przenosić.

O chorobach przenoszonych przez kleszcze najwięcej  mówi się wiosną, bo w maju i czerwcu zaczyna się szczyt aktywności tych pajęczaków. Drugi przypada właśnie jesienią.

Reklama

Trzeba wiedzieć, że kleszcze przenoszą choroby, z których dwie są groźne dla ludzi: odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Na OKZM można się zaszczepić i szczepionka chroni przez trzy lata. Na boreliozę nie ma szczepionki, ale można ją leczyć.

Nie daj się ukłuć

Ulubionym miejscem kleszczy jest rejon, gdzie las przechodzi w łąkę  z wysoką trawą lub obrośnięty krzakami obszar wzdłuż ścieżek. Dlatego, jeśli wybierasz się na grzybobranie, nie zakładaj bluzki z krótkimi rękawami.

Wybierz koszulę lub cienki golf z długimi, obcisłymi rękawami, długie spodnie, wysokie buty, najlepiej sznurowane, w które włożysz spodnie, nakryj głowę  i spryskaj się środkiem odstraszającym kleszcze (np. Mugga, Off).

Po powrocie z lasu dokładnie się obejrzyj. Jeśli twój strój i bielizna były jasne, na pewno zauważysz na nim kleszcza. Weź prysznic i starannie obejrzyj całe ciało, zwłaszcza pępek, pod kolanami, na szyi, w łokciach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje