Reklama

Reklama

Jak wykorzystać sól w domu

Ta przyprawa nadaje się nie tylko do przyrządzania potraw, ale ma też wiele innych zastosowań, ułatwiających życie każdej gospodyni.

Świeże? Tak, i to na znacznie dłużej

Sól przyda się do sprawdzenia świeżości jajek. Wystarczy wsypać 2 łyżeczki soli do szklanki wody, zamieszać, by sól się rozpuściła, i włożyć jajko. Świeże opadnie, a starsze będzie pływać. Z kolei, aby przedłużyć datę ważności sera żółtego, zawiń go w wilgotną, posoloną ściereczkę (sól wejdzie w ściereczkę, nie w ser) i w ten sposób przechowuj w lodówce.

Reklama

Przyprawa ta też pomoże uchronić jabłka przed ciemnieniem (po ich przekrojeniu). Trzeba je posolić, a przed zjedzeniem opłukać.

Niezastąpiona do czyszczenia

Do wyczyszczenia i odświeżenia kolorów dywanu. Wieczorem posyp dywan solą, a rano zbierz ją wilgotną szmatką i odkurz.

Do oczyszczenia przypalonej stopy żelazka. Nie musisz kupować specjalnego preparatu, wystarczy, że lekko rozgrzanym żelazkiem uprasujesz gazetę, na której rozsypana jest dość gruba warstwa soli.

Do wybielenia mankietów i kołnierzyka przy białej koszuli. Bardzo łatwo osiągniesz efekt śnieżnej bieli, jeśli brudne kołnierzyki i mankiety przetrzesz czystą gąbką zanurzoną w roztworze 3 łyżek amoniaku spożywczego i łyżeczki soli.

Do czyszczenia przypalonych powierzchni. Jeśli robisz zapiekankę, pieczesz kurczaka lub cokolwiek innego i odrobina sosu wyciekła do piekarnika, od razu posyp to miejsce solą. Wtedy nie przypali się, a później dużo łatwiej da się wyczyścić. Uważaj jednak, aby się nie poparzyć.

Wilgoć w łazience i przykry zapach

Jeśli borykasz się z wilgocią, np. w łazience, pomocny okaże się talerzyk z solą - postaw go na podłodze lub półce. Sól ma właściwości pochłaniania wilgoci. Jeśli kroiłaś np. cebulę i twoje ręce przesiąkły tym zapachem, zmieszaj odrobinę octu z solą i przetrzyj tą papką dłonie. Następnie umyj je wodą z mydłem.

Taka solno-octowa papka pomoże usunąć brzydki zapach także z drewnianych desek do krojenia.

Dowiedz się więcej na temat: sól

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje